17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KARSANAT KONSERİNE BÜYÜK İLGİ
Tarih: 24/11/2017
Kaynak: Kent Haber
KARSANAT KONSERİNE BÜYÜK İLGİ
Herodot Kültür Merkezi’nde Karsanat tarafından düzenlenen “Mozart’tan Dede Efendi’ye” adlı konsere, sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Karya Kültür ve Sanat Derneği’nin (Karsanat), Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Nevzat Atlığ’ın Sanat Yönetmenliği’nde gerçekleştirdiği “Mozart’tan Dede Efendi’ye” konserine sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. İki bölümden oluşan konserde, Karsanat Derneği’nin Başkanı Mezzosoprano Esen Demirci, tek solist olarak 2 saat müthiş bir performans göstererek, izleyicilere duygulu anlar yaşattı.

Birinci bölümde Batı Müziği klasiklerinden aryalar seslendiren Esen Demirci’ye, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı piyanistlerinden Yonca Dinçer eşlik etti. İkinci bölümde ise, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Devlet Korosu Kanun Sanatçısı Hacer Tısoğlu eşliğinde, Klasik Türk Müziği eserlerinden seçilmiş bir repertuvar sunacak olan Demirci “ben opera eğitimi aldım. Ancak, Sayın Hocam Nevzat Atlığ’ın verdiği cesaretle ilk kez Klasik Türk Müziği’nden eserler sunuyorum. Umarım beğenirsiniz” diyerek icra ettiği eserlerle izleyicileri büyüledi.

HERODOT’A SIĞAMADILAR

530 koltuk sayısına sahip Herodot Kültür MErkezi’nde saat 20.00’de başlayan konser öncesi, gişede kuyruk oluştu. Konserin organizatörü ola Artçısanat yöneticileri “koltuklar doldu, ancak sanatseverler merdivenlerde de otururuz dediler. Ek sandalye ilave ettik. Bu katılım gerçekten Bodrum için çok sevindirici” dedi. Konserin izleyici profili ise, oldukça ilginçti. Öğrencilerden, koltuk değnekleri ile gelen ileri yaşlarda insanlar, yabancı uyruklu konuklar salonu dolduranlar arasındaydı.

“BU KONSER YURDUMUZDA BİR İLK”

“Mozart’tan Dede Efendi’ye” konserinin sanat yönetmeni ve Karya Kültür ve Sanat Derneği’nin kurucu üyesi olan, Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Nevzat Atlığ’ı konserin bitiminde sahneye davet eden solist Esen Demirci “bizi bu konsere cesaretlendiren Sayın Hocamız belki bir iki cümle söylemek ister” dedi.

Atlığ “Güzel olduğu kadar da bir o kadar da anlamlı bir konserdi. Esen ve arkadaşları fevkalede çalışmışlar. Esen kızımız hem arya hem de Türk müziğini fevkalade icra etti. Şan tekniği açısında, iki musiki arasında uslup bakımından çok önemli farklar vardır. Ancak, söylemek istiyorum ki, biz Esen’le iki yıldır bu gece için çalışıyoruz. Bu işi arka arkaya yapacak çok az sanatçı vardır. Konserin başında “anlamlı konser” tabirini özellikle kullandım. Bu güzel ve etkili sanat yıllarca yurdumuzda birbirinin karşıtı gibi telakki edilmiştir. Yani alaturka ve alafranga adı altında iki musikinin müktesepleri çok acımasızca, paylaşılmayacak bir şey yokmuş gibi bir münakaşa içinde geçmiştir. Ben uzun yıllardır müzik hayatımda iki müziğin bu ölçüde, bu düzeyde aynı program içinde icra edildiğine şahit olmadım. Çok dostuma sordum, onlar da aynı şeyi söylediler. Demek oluyor ki, bu düzeydeki iki sanatın temsil edilmesi Bodrum’da ilk defa oluyor. Buna da üç hanım sanatkar kızımız öncülük ederek başarılı oldular. Yalnız Bodrum’da değil, yurdumuzda bu bir ilk oluyor. Karsanat kurulduğundan bu yana sürekli hep güzel konserler, festivaller yaptı, temenni ediyor ve umuyorum ki bundan sonra da hep güzel şeyler yapacaklar. Saygılarımı sunarken, kızlarımdan iki güzel parça daha seslendirmelerini istiyoruz” dedi.

Sanatçılar, iki parça seslendirdikten sonra izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandılar. Gençler de sanatçılarla hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Galip Gür
24/11/2017
Müthiş konser
Süper bir akşamdı.Özellikle Esen Demirci hanımefendinin performansı müthişdi. Sayın Nevzat Atlığ beyefendiye ve başta Nihal hanım ve tüm Karsanat üyelerine bu güzel akşam için teşekkürler.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30