17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BODRUM CEMEVİNDE İLK CENAZE TÖRENİ...
Tarih: 13/11/2017
Kaynak: Kent Haber
BODRUM CEMEVİNDE İLK CENAZE TÖRENİ...
Bodrum’da yaşayan Alevi yurttaşlar, artık cenaze törenlerini kendi inançlarına uygun olarak Bodrum Cemevinde gerçekleştiriyorlar.

Yurttaşların bağışları ile tamamlanan ve hizmete giren Bodrum Cemevi'nde Ekim ayında ilk Aşure ve lokma dağıtımı yapılmıştı. Morg ve cenaze hizmetlerinin yapıldığı alanın da tamamlanması ile Bodrum Cemevi'nde ilk cenaze töreni de gerçekleştirildi.

Bodrum Cemevinde oldukça modern ve yurttaşların bağışları ile yapılmış morg ile yıkama ve cenazenin hazırlandığı bir alan var. Cemevi arkasında bulunan yeşil alanda ise cenaze töreni ile kurban gibi dini vecibeler yerine getirilmekte.

Sivas’ın Zara ilçesinde doğmuş ve uzun yıllardır Bodrum’da yaşayan Hatice Çetinkaya yaşlılığa bağlı rahatsızlıklar nedeni ile önceki gün yaşama veda etmişti. Sinan, Ali ve Songül adlı üç evladı bulunan Hatice Çetinkaya, 12 Kasım Pazar günü Alevi inançlarına uygun olarak Bodrum Cemevinde düzenlenen cenaze töreninin ardından Bitez mezarlığında sırlanarak toprağa verildi.

Cenaze töreni için biraraya gelen Alevi yurttaşlar kadınlı erkekli olarak cenaze önünde saf tuttular. Bodrum Cemevi dedesi Ali Ekber Taşdelen cenaze ritüelini anlattı. Duaların Türkçe olarak yapılabileceğini de ifade eden Alevi dedesi Taşdelen cenaze namazının nasıl kılındığını tarif etti. Kadınların ve erkeklerin karışık olarak saf tuttuğu cenaze töreninin ardından cenaze omuzlara alınarak araca kadar taşındı.

Bodrum Cemevinde düzenlenen töreninin ardından Hatice Çetinkaya’nın cenazesi önce evine götürülerek helallik alındı, daha sonra da Bitez mezarlığında sırlanarak toprağa verildi. Cenazenin toprağa verilmesinin ardından da Bodrum Cemevine gelen yurttaşlara hayır lokması dağıtıldı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30