17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
AVUKAT ÇİÇEK; BU KAZA DEĞİL DOĞRUDAN CİNAYET!..
Tarih: 10/07/2017
Kaynak: Kent Haber
AVUKAT ÇİÇEK; BU KAZA DEĞİL DOĞRUDAN CİNAYET!..
Geçtiğimiz hafta Bitez Kavşağı’nda meydana gelen ve Doğukan Tanışan’ın ölümüyle sonuçlanan kaza ile ilgili Tanışan ailesinin avukatı Savaş Çiçek açıklama yaptı. Bu tür kazaların yaşanmaması için caydırıcı yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğine işaret eden Çiçek, kazada otomobili kullanan ve şu anda tutuklu bulunan Ali Osman Kunduz’un yanlış ifadeler verdiğini iddia etti.

Geçtiğimiz 3 Temmuz Günü Bitez Kavşağı’nda meydana gelen ve 16 yaşındaki Doğukan Tanışan’ın yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan feci trafik kazasında yaralanan Doğukan’ın kardeşi Batuhan’ın tedavisi ilçedeki özel bir hastanede sürüyor. Otomobil sürücüsü Ali Osman Kunduz ise kazanın ardından tutuklandı.

Tanışan ailesinin avukatı Savaş Çiçek, kazanın meydana geldiği Bitez Kavşağı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yaşanan olayın bir trafik kazası olmadığını, doğrudan cinayet olduğunu öne süren Çiçek şunları kaydetti:

“Bu olay bir trafik kazası değil, bu olay doğrudan bir cinayettir. Adına trafik kazası diyoruz ne yazık ki. Türkiye Cumhuriyeti kanunları hala buna trafik kazası demekte. Meydana gelen olayda sürücünün aşırı alkollü olduğu çok net sabit zaten. Adli tıp raporu ile de sabit oldu. Bununla beraber yine kamera kayıtlarından açıkça görüldüğü üzere aşırı derecede süratli. Bu kaza neticesinde Doğukan kardeşimizi kaybettik, Batuhan kardeşim ise hala hastanede tedavi görmekte. Bu olayın bir trafik kazası değil, cinayet olduğunu ısrarla dile getiriyorum. Sebebi şudur; olursa olsun kastıyla trafiğe çıkan bir sürücü ki bu kastın bir unsuru aşırı alkol alıp araç kullanmak, ikinci unsur ise otobanda dahi yapılmayacak derecede şehir içinde sürat yapmak. Netice itibariyle meydana gelen bir ölüm var ama ne yazık ki bu ölümün Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının vermekte olduğu ceza bu caydırıcı özelliğini taşımadığından dolayı bu keyfi kullanıma devam edilmekte. Adına trafik terörü diyorlar ama yasal düzenlemeler bir türlü gerçekleşmedi. Bakın bu sürücü Avrupa'da araç kullanan bir kişi. Avrupa'da bütün yollar her şey tam donanımlı olduğu halde insanlar trafik kurallarına riayet ediyorlar. Çünkü cezaları caydırıcı ve önleyici özelliği var. İnsanlar hiçbir kuralı ihlal etmemek için aşırı özen gösterdikleri Avrupa'dan çıkıp ülkemize geldikleri anda burası Türkiye nasıl olsa bir şey olmaz diye çok rahat keyfi uygulamalar yapıyorlar” dedi.

Davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını da vurgulayan Av. Çiçek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir kardeşimizi kaybettik, diğer kardeşimiz de hastanede. Şu an itibariyle adliyede savcımız gerekli tahkikat yürütmekte. Sonuna kadar da takipçisi olacağına inandığımız savcılık makamının yanında biz de elimizden geleni yapmaktayız. Bu gibi olaylar daha fazla yaşanmasını diye yasal düzenlemeler de olması gereken niteliğe bir an önce kavuşturulsun. Cinayet olduğu yönünde hüküm kondu Türk Ceza Kanunu’na. Ancak hala kusur vesaire gibi incelemelerle cezanın indirim hali gibi şeyler oluyor. Ağır ve caydırıcı nitelik kazandırılıncaya kadar bu gibi olaylar olmaya devam edecek. Elbette yollarımız uygun değil ancak biz yolun kusuru veya başka bir şeyin derdinde değiliz. Sürücülerin keyfi uygulamalarına son verilmesini bunun önlenmesini derdindeyiz” dedi.

Sürücünün yargılandığı maddenin trafik kazası diye başladığını da ifade eden Savaş Çiçek, konuşmasına şöyle devam etti;

“Yargılandığı madde trafik kazası diye bakılıyor ama yeni düzenlemeler de bu da bir cinayet sayılıyor. Kusur oranına göre de cezalandırılacak, ancak verilecek ceza nispeti ne yazık ki yüksek değil. Bu yüksek olmayınca insanların keyfi uygulama yapmaya devam etmesine neden oluyor. Çok daha yüksek, caydırıcı cezalar bir an evvel getirilmeli diye düşünüyorum. Sanık tarafı tutukluluk haline itiraz etti. Düşünebiliyor musunuz, bir can kaybı var diğer can yaşam mücadelesi veriyor. Buna rağmen fütursuzca, gayri ahlaki diyebileceğimiz bir şekilde tutuklamanın yanlış olduğunu, serbest bırakılması yönünde talepte bulunabiliyorlar. Bu onların elbette yasal hakkı bulunacaklardır. Umarım ki adli makamlarımızdan böyle bir hatalı karar çıkmayacaktır” dedi.

Sürücü Ali Osman Kunduz’un yanlış ifadeler verdiğini de öne süren Çiçek, sözlerini şöyle noktaladı:

“Sürücü 2.17 yani eskiye göre 217 promil alkollü. Yine olay mahalli incelemesinde araç içerisinde alkol kadehinin olduğu, yani araç kullanırken alkol almaya devam ettiği görülmekte. Uzman bilirkişi olmaya gerek yok kavşaktan gelip bu kalınlıktaki duvarı parçalayıp, sonrasında arkaya takla atacak şekilde aşırı süratli. En kötü ihtimalle 180-200 idi sürati. Bu sürat resmen intihar, yanındakileri de doğrudan ölüme götürmekten başka hiçbir şey değil. Bu kadar ağır kusurları olan bir sürücü bununla da yetinmiyor ne yazık ki gayri ahlaki ifade veriyor. Gayri ahlaki dememin nedeni de şu; Hiç olmazsa dürüst ol. Kayıtlarda ‘arka koltukta oturan çocuklar bana gaz verdiler, hızlı kullan dediler’ diyor. Oysa arka koltukta oturan çocuklar ikiz kardeşler. Birinin telefonu yanında yok, diğerinin de şarjı yok. Kayıt yapan ise ön koltukta oturan çocuğumuz. Yani arka koltukta herhangi bir şekilde gaz veren ya da kayıt yapan bir çocuk yok. İfadesinde ‘yoluma köpek çıktı, duramadım dengemi kaybettim’ diyor. Bu da çok net bir yalan. Kamera kayıtlarıyla zaten sabit. Yola herhangi bir köpek veya kedi çıkışı yok. Adam doğrudan kavşağa, hem de hiç fren izi olmaksızın 200 gibi bir süratle giriyor ve bu kazayı meydana getiriyor. Ama sırf kurtulabilmek için bu çocukların hayatının gitmesi geride kalan çocuğumuzun sakat kalması vesaire gibi durumlar hiç düşünmeden bir an önce kurtulup yurtdışına çıkma derdine düşmüş durumda. Bu kadar da gayri ahlaki bir ifade var” dedi.

Basın açıklamasına ikizlerin futbol oynadıkları Bodrum Göztepe Futbol Okulu'nun sorumlusu Emrah Çatak da katıldı.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
bitezli
10/07/2017
ooof of
araba süren herkesin kendini tanrı sandığı,arabasının marka ve modeline göre kendini şekillendirdiği insanların yada canlıların yasadığı yerin adıdır memleketim...

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30