17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
GÖÇMEN KUŞLAR İNTERNETTEN 24 SAAT İZLENECEK
Tarih: 19/03/2017
Kaynak: Kent Haber
GÖÇMEN KUŞLAR İNTERNETTEN 24 SAAT İZLENECEK
Milas'ın Boğaziçi Mahallesi sınırları içerisindeki Tuzla Sulak Alanı'nın internet üzerinden izlenebilmesi için çalışma başlatıldı. Bodrum kent merkezine 20 kilometre mesafede bulunan koruma altındaki Tuzla Sulak alanı internet üzerinden 24 saat canlı izlenebilecek.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa hazırlanan proje ile bölgenin internet üzerinden 24 saat canlı yayını yapılacak. Bu hem kuşlar dünyanın her yerinden izlenecek ve alanın tanıtımına katkı yapılacak hem de 24 saat gözlem altında olan kuşlar koruma altına alınmış olacak. Bölgede ayrıca gözlem kuleleri yürüyüş alanları da yapılacak.

Konu hakkında Kent Haber’e açıklama yapan Boğaziçi Mahallesi Muhtarı ve Boğaziçi Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı İbrahim Köksal, sulak alanı koruma ve güzelleştirme kapsamında faaliyetler yürütüldüğünü belirterek şunları kaydetti:

“Bu proje sulak alanı koruma ve güzelleştirme amaçlı bir proje. Gözlem kuleleri yapılacak, 24 saat canlı yayın yapacak yaklaşık 20 adet hareketli kamera konacak. Kameralara sayesinde kuşlar korunacak. Bu vesileyle kıyı talanı da önlenmiş olacak. Burada mevcut bir bina var. O bina restore edilerek orada çevre ile ilgili eğitimler verilmesi de planlanıyor. Yürüyüş ve dinlenme alanları yapılması planlanıyor. Oraya gelen vatandaş hem dinlenecek hem de kuşları seyredecek. Yani turizme de katkı sunmuş olacak. Bodrum’a alternatif bir turizm kaynağı olsun istiyoruz. İnşallah olacak da, gidişat onu gösteriyor. Çevre ile uyumlu olmak çok önemli. Bizim de hedefimiz bu. Burada deniz börülcesi çok meşhur, deniz börülcesi yetiştirme alanları yapılacak. 2017 sonu itibariyle çalışmaların tamamlanması öngörülüyor.”

Tuzla Sulak Alanı’na yılda 250’nin üzerinde kuş türünün geldiğine işaret eden Köksal, “Ama bu sene bu sayı daha çok arttı. Biliyorsunuz sulak alandaki suyun sirkülasyonun sağlanması için yeni kanallar ve köprüler açtırdık. O da gelen kuş türünü arttırdı. Avcılara da bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz. Kuşlar da daha güvenle gelip gidiyorlar” diye konuştu.

Bölgedeki derelerin ıslahı ve yerleşim yerlerine arıtma talepleri de olduğunun altını çizen Boğaziçi Mahallesi Muhtarı ve Boğaziçi Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı İbrahim Köksal, sözlerini şöyle noktaladı:

“Fakat buradaki en önemli konulardan birisi de atık sular. Mazı deresi ile Kemikler deresinin ıslahı konusu önem teşkil ediyor. Buradaki fabrikalardan ve işletmelerden çıkan atıkların denize karışmaması için çalışma yapılıyor. Bu projenin kapsamında bu derelerin ıslahı da var. Bir de buradaki yerleşimlerdeki kanalizasyonun denize akmaması önemli, çünkü arıtma yok. Bu konuda da taleplerimiz var, onu da hızlandıracağız. O zaman çok daha iyi çok daha temiz olacak. 1970’li yıllardaki haline dönecek. Fırsat henüz kaçmış değil. Yani bu kanalizasyon sistemi ile bu iki derenin ıslahı bizim için çok önemli. Bunlar tamamlandığı zaman göçmen kuşlarla birlikte sulak alan bir terapi merkezi olacak. İnsanlar bu kuşları seyretmek için Afrika’ya binlerce dolar harcıyor. Biz gözümüzün önündeki bu değerin farkında değiliz. Biz Türklerin geleneğinde allı turna var, işte o allı turnalar bu kuşlar. Türkülerimize yansımış, mitolojimizde var. Biz buna sahip çıkacağız" dedi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30