17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BODRUM DANS KULÜBÜ YENİ YERİNE KAVUŞTU
Tarih: 09/04/2015
Kaynak: Kent Haber
BODRUM DANS KULÜBÜ YENİ YERİNE KAVUŞTU
Bodrum Dans Kulübü'nün yeni binası törenle hizmete girdi. Yokuşbaşı mahallesinde bulunan yeni binanın açılışına, Uluslararası Dans Konseyi Başkanı Prof. Dr. Alkis Raftis ile Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un da aralarında olduğu çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Raftis, Bodrum'a ilk kez geldiğini ifade ederek, daha önce birçok kez İstanbul'a geldiğini, babaannesinin İstanbullu olmasından dolayı Beyoğlu'nu evi gibi hissettiğini ifade etti.

Türkiye'nin her bölgesini gezmek istediğini anlatan Raftis, "Türkiye dans konusunda çok hızlı gelişiyor. Özellikle diğer ülkelere kıyasla düşünürsek gerçekten çok hızlı bir aşama kaydediyor" dedi.

Bir gazetecinin sorduğu Türkiye'de dansın hangi aşamada olduğu yönündeki soruya Raftis, "10 yıl önce bu soruyu sorsaydınız sadece halk danslarıyla ilgili çok zengin bir ülke derdim. Ama şuanda her türlü dans disipliniyle ilgili çok büyük aşamalar kaydedildiğini kendim de görüyorum" diye konuştu.

Şuana kadar çok farklı illerden, çok sayıda dans okulundan başvurular aldıklarını anlatan Raftis, şöyle konuştu:

"İşbirliği teklifleri alıyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu işbirliğini daha çok geliştirmek istiyoruz. Türkiye çok büyük bir ülke, bunun için de çok büyük potansiyelinin olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Raftis, Yunan ve Türk danslarının özellikle birarada yapıldığını ve birbirine çok benzerlik gösterdiğini belirterek "Türkiye'de sirtakinin gelişmeye başlamasındaki en büyük etkenlerden bir tanesi de bu. Sizinde aynı tip danslarınız var bu yüzden de kolay kabul görüyor" dedi.

Sirtakinin aslında bir Türk dansı olduğunu ifade eden Raftis, "Sirtaki Yunan dansı değil. Asıl Yunan dansları Türkiye'de çok fazla bilinmiyor. O yüzden sirtaki gibi danslar Türkiye'de daha çok kabul görüyor. Bence onlar koreografik olarak Türk dansı" ifadesini kullandı.

Açılış kokteyline katılan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da, kulübün 16 yıldır başarıyla mücadele verdiğini belirterek, şunları söyledi:

"Bunların hiç birisi tesadüf değil. Yıllardır inanarak yapılan bir mücadele var. Kültür ve sanattan bahsedebiliyorsak bu işin inanarak yapıldığı içindir. Ben Fatih Özvezneci'ye ve bu işte emeği geçen, destek veren, 16 yıldır birçok zorluklara yılmadan katlanan bu ekibi gönülden kutluyorum" dedi.

Bodrum Dans Kulübü Başkanı Fatih Özvezneci de, Bodrum Dans Kulübü Kültür ve Sanat Merkezi'nin açılışını yaptıklarını belirterek, Bodrum'un Kültür, Sanat, Spor ve dans alanında kursların verileceği bir binaya kavuştuğunu ifade etti. Çeşitli ikramların yapıldığı açılış töreninde dans gösterileri de sahnelendi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30