17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ERTUĞRUL’DAN ÇIKAN ESERLER BODRUM’DA
Tarih: 18/10/2010
Kaynak: Kent Haber
ERTUĞRUL’DAN ÇIKAN ESERLER BODRUM’DA
''Ertuğrul Fırkateyni: Japonya'da Bir Osmanlı Gemisi'' projesi kapsamında Ertuğrul Fırkateyni'nden çıkarılan yaklaşık 6 bin eserden 830'u Bodrum’da sergilenmeye başlandı.

Padişah 2. Abdülhamid'in emriyle 1889'da Japonya İmparatoru Leiji'ye şeref nişanı sunmak üzere giden Türk heyetini taşıyan ve dönüş yolunda kayalara çarparak batan Ertuğrul Fırkateyni'nden geriye kalan yaklaşık 6 bin eserden 830'u Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü'nde (INA) sergileniyor.

Sergide geminin parçaları, mürettebatın yemek kazanı, bir kaptanın eşinin gönderdiği ve içinde gözyaşlarının bulunduğuna inanılan parfüm şişesi, askerlerin düğmeleri ve çok sayıda malzemeler yer alıyor.

INA'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Proje Başkanı Tufan Turanlı, Bodrum Karya Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (BOSAV) ve Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü işbirliği ile gerçekleştirilen ''Ertuğrul Firkateyni: Japonya'da Bir Osmanlı Gemisi'' projesinin başarıyla devam ettiğini söyledi.

Fırkateynden çıkan eserlerin, konservasyon ve restorasyon çalışmalarının ardından Türkiye'nin birçok kentinde sergileneceğini belirten Turanlı, şöyle konuştu:

''Eserleri başta Karadeniz olmak üzere Türkiye'nin 20 farklı bölgesinde sergileyeceğiz. Ertuğrul Fırkateyni kazısı, bir Türk kuruluşun yurt dışında yaptığı ilk arkeolojik çalışma. Japonya'da büyük ilgi uyandırdı. 438 ana gazete haberi ile Japonya'nın ilgisini çekti. Şimdi kazının en önemli safhasına geçiyoruz. Çıkan eserleri Türk ve Japon halkıyla paylaşacağız. Bu halkların içinde ana hedef çocuklara, Türk ve Japon gençliğine tarihimizi anlatabilmek ve sevdirmek.''

Turanlı, serginin 31 Ekim'e kadar gezilebileceğini kaydetti.

ERTUĞRUL FIRKATEYNİ

Ertuğrul Firkateyni, 1854 yılında Kırım Savaşı sırasında Taşkızak Tersanesi'ne sipariş edildi. 1864 yılında hizmete giren gemi, aynı yıl makine ve kazan montajıyla toplarının çeşitlendirilmesi ve modernizasyonu için İngiltere'ye götürüldü. Japonya seferi sırasında 25 yaşında olan fırkateyn, Japonya gezisi için seçilmesinden yaklaşık 1 yıl önce onarım yapılarak testlerden geçirildi. 1890 yılında İkinci Abdülhamit tarafından iyi niyet göstergesi olarak Japonya'ya gönderilen Ertuğrul Firkateyni, 630 denizcisiyle 11 ay süren bir seferin ardından Japonya'ya ulaşarak imparator tarafından karşılandı. Bu önemli görevden sonra denizciler, tayfun mevsimi olduğu halde dönüş yolculuğuna çıktı. Tayfundan kurtulamayan fırkateyn, Japonya'nın güneyinde Oshima adası açıklarında kayalıklara çarparak parçalandı ve Osman Paşa'nın da aralarında bulunduğu yaklaşık 550 gemici şehit oldu.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30