Global Run Koşuldu

Bodrum’da 6’ncısı gerçekleştirilen Global Run koşusunda bin 700 sporcu mücadele etti. 

Türkiye’nin kesintisiz devam eden sayılı atletizm etkinlikleri arasında yer alan Global Run Bodrum’un 6’ncısı gerçekleşti. Bu yıl ilk kez parkurları arasına 21K yarı maraton da eklenen ve çeşitli etkinliklerle festival havasında tamamlanan 6. Global Run Bodrum’a yaklaşık bin 700 koşucu katıldı.

Global Yatırım Holding tarafından gerçekleştirilen koşuda sabah saatlerinde Bodrum Cruise Port’tan start alan sporcular, 5K, 10K ve 21K parkurlarında mücadele etti. Elde edilen gelirin Parıltı Görmeyen Çocuklar Derneği’ne bağışlandığı organizasyonda görme engelliler de koştu. Çocuklar da 500 metrelik Minik Adımlar parkurundan yarıştı. 

Yarışların startını ise Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ile Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras verdi. 

Start öncesinde bir konuşma yapan Kaymakam Yılmaz, “Sizleri Bodrum’da misafir etmekten gurur duyuyoruz. Bu güzel etkinliği düzenleyen Global’a teşekkür ediyorum. Bu etkinlik aynı zamanda bir sosyal proje. Elde edilen gelir Parıltı Görmeyen Çocuklar Derneği’ne gidiyor. Başarılar diliyorum” diye konuştu. 

BAŞKAN ARAS DA KOŞTU

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da 5K’da mücadele eden sporcularla birlikte koşuya katıldı. Yarışın heyecana ortak olmak amacıyla sembolik olarak koşuya katılan Aras, bir süre sporcularla yan yana ter attı.  

Etkinlikte basın mensuplarına konuşan Başkan Aras, kendisinin atletizme aşina olduğunu ifade ederek şöyle dedi:

“Ben 13 yaşından beri koşarım. Farklı illerden, farklı ülkelerden birçok sporcu buraya geldi. Kimi sporcular özellikle sosyal proje için koşacaklar. Burada bir bayram havası var. Bodrum işte böyle etkinliklerle, faaliyetler anılmalı. Biz de sonuna kadar destekliyoruz. Global Holding’e bu etkinliği düzenlediği için çok teşekkür ediyorum.”

5K parkurunda yarışan sporcular Marina’dan geri dönerken, 10K parkurundakiler Bodrum Marina istikametinde 2,5 km koştuktan sonra geri dönüp Bodrum Cruise Port'u geçtikten sonra İçmeler istikametine doğru 2,5 km daha koştu. Ardından Arıtma Tesisleri mevkiinden geri dönen sporcular başladıkları yerde yarışı bitirdi. 

21K parkurundakiler ise Marina, Myndos Kapısı, Gümbet, Bitez, Konacık ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden dönüp başladıkları yerde yarışı tamamladı. 

Kimi sporcuların ise yarışmaya bebekleri ile katıldığı görüldü. Bebek arabası ile yarışan sporcular ilginç görüntüler oluşturdu. 

Yarışlar sonunda dereceye girenlere ödülleri verildi. 5K parkurunda erkeklerde Abdurrahman Gediklioğlu, kadınlarda ise Rahime Tekin birinci olurken 10K parkurunda erkeklerde Bekir Karayel, kadınlarda Demet Dinç birinciliği elde etti. 21K parkurunda ise Kenyalı sporcular Hillary Kering ve Emily Chepkemoi Arusio birinci oldu. Organizasyonda ayrıca yaş kategorilerinde de dereceye girenlere ödülleri verildi.