Genç Tiyatrocular Çalışıyor...

Bodrum’da liseli öğrencilerin bir araya gelerek oluşturduğu Bodrum Tiyatro Merkezi (BTM), Muğla’da oynayacakları oyun için çalışmalarını sürdürüyor. 

Genç Tiyatrocular Çalışıyor...

Bodrum’da liseli öğrencilerin bir araya gelerek oluşturduğu Bodrum Tiyatro Merkezi (BTM), Muğla’da oynayacakları oyun için çalışmalarını sürdürüyor. 

Tiyatro tutkunu Reşat Selek önderliğinde geçtiğimiz yıl BAL (Bodrum’un Akıllı Liselileri) Tiyatrosu’nu oluşturan grup, bu sene dernekleşip isim değiştirdi. Bodrum Tiyatro Merkezi adını alan tiyatroda yaklaşık 30 öğrenci bulunuyor. 

Geçtiğimiz günlerde Bodrum’da “Erkek aklı ama kadın haklı” adlı oyunu sahneleyen BTM, aynı oyunu 30 Kasım’da Muğla’da oynayacak. Çalışmalarını hummalı bir şekilde sürdüren genç tiyatrocular, tiyatro severleri oyuna davet ediyor. 

Bodrum Anadolu Lisesi, Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi, Ayşegül Gülsevim-Ali Rüştü Kaynak Anadolu Lisesi ve Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan tiyatronun kurucusu ve oyunun yönetmeni Reşat Selek, çalışmaları ile ilgili Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Geçen sene Bodrum’un Akıllı Liselileri(BAL) olarak devam ettiğimiz tiyatronun Bodrum Anadolu Lisesi(BAL) ile karıştığı gerekçesiyle dernek olma teklifi geldi. Biz de 7 arkadaş birleştik, Bodrum Tiyatro Merkezi Derneği’ni kurduk. İyi ki de kurmuşuz. Şu anda 30 kişilik bir mevcuda sahibiz ve yeni oyunlar hazırlıyoruz. Geçen 20 Ekim’de güzel bir oyun oynadık. Şimdi de aynı oyunu 30 Kasım’da Muğla’da oynayacağız. Oyun, kadın ile erkek arasındaki ilişkiyi anlatıyor. Erkek akıllı ama kadın hep haklı. Çünkü erkeğin düşüncesi ile kadının düşüncesi arasındaki fark çok fazla. Yani erkek bazı şeyleri düşünür ama kadın her şeyi düşünür. Bunu anlatan komedi türünde, yaklaşık 2 saat süren güzel bir oyun. 2 perdeden oluşuyor.”

Tiyatronun sahne amiri Burçak Sağlam, çalışmalarının çok iyi gittiğini ifade ederek şunları dile getirdi:

“Oyunumuzu Bodrum’da oynadık. Muğla ve İzmir’de de oynayacağız. Tiyatro benim kendimi daha iyi ifade etmemi sağlıyor. Biz hayatın bir tiyatro olduğunu sahnede insanlara gösteriyoruz. Tiyatro gerçek hayatta kendinizi daha iyi ifade etmenizi sağladığı için tiyatroya hevesli arkadaşlara sahneye çıkmayı öneririm. Hatta yanımıza bile bekleriz.”

Bodrum Tiyatro Merkezi Derneği kostüm ve dekor sorumlusu Aslıhan Kayahan, tiyatronun çocukluk hayali olduğunu ifade ederek “Çocukken çok istemiştim fakat kısmet olmamıştı. Bu sene Reşat Hoca’nın sayesinde tiyatro ile tanıştım. Gençlerle bir arada olmak, onların azmini görmek, onların bağlılığını görmek beni daha çok motive etti. Çok keyifli bir süreç. Bu oyunda da değişik skeçler olduğu için değişik kıyafetler var. Zamanında kullandığım, kullanamadığım, birçok kıyafetimi burada arkadaşlarla kulanmış olduk. Aldığımız tepkilerle de çok güzel bir iş çıkardığımızı gördük. Seyreden kişiler çok beğendiklerini, kostümlerle beraber oyunun tamamlandığını, arkadaşlarımızın da role gerçekten girdiğini ve oyunu yaşattığımızı söylediler. O yüzden çok mutluyuz.” dedi.