En Büyük Risk Faktörü Çok Eşlilik!

Gülay Üserbay'ın hazırlayıp-sunduğu Sağlıklı Yaşam programının 2020 Yılının ilk haftasında Bodrum Acıbadem Tıp merkezinden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orçun Koçak konuk oldu.

En Büyük Risk Faktörü Çok Eşlilik!

Rahim Ağzı kanserleri farkındalık ayı nedeniyle, Serviks kanserlerinin konu edildiği programda, Dr. Koçak çok önemli bilgileri izleyicilerle paylaştı. HPV virüsü ile bulaşan Rahim Ağzı kanserleri kadınların korkulu rüyası. Oysa 3 yılda bir yaptırılan Smear testi ve beş yılda bir yaptırılacak olan HPV testi ile bu hastalıktan korunmak mümkün.

Vakaların %98'inde HPV Virüsünün neden olduğu Rahim Ağzı kanseri, kadınlar arsında en sık görülen 2. kanser türü.

Op.Dr. Orçun Koçak HPV virüsünün erken tanı ve tarama yöntemleri ile teşhis ve tedavisinin yapılabileceğine dikkat çekti. Dr. Koçak, hastalığın bulaşmasında ve yayılmasında erken yaşta cinsellik deneyimi, Poligami (çok eşlilik), Üçten fazla doğum ve sigara kullanımının öne çıktığını ifade etti.

Dünyada ve ülkemizde cinsel yolla bulaşan HPV virüsünün görülme sıklığı, ülke coğrafya ve profiline göre değişiklik gösterdiğini vurgulayan Op. Dr. Orçun Koçak, Bodrum yarımadasının cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından en fazla risk taşıyan bölgelerden olduğunu sözlerine ekledi. HPV aşısı tedavide en önemli adımlardan birini oluşturuyor.

Türkiye’de pek çok ilde Sağlık Bakanlığı'nın KETEM merkezlerinde ücretsiz SMEAR ve HPV testi yaptırılabiliyor. 30- 65 yaş aralığındaki kadınlar 5 yıl ara ile, KETEM‘lerde ücretsiz olarak HPV taraması yaptırabiliyor.

Bodrum KETEM merkezinde de kadın sağlığı ve kadın kanserleri konusunda bu hizmet veriliyor.

Acıbadem Sağlık Grubu Ana sponsorluğunda hazırlanıp-sunulan Gülay Üserbay İle Sağlıklı Yaşam programını Kent Tv ekranları yanında, Kent Tv'nin resmi Facebook ve Youtube sayfalarında da izleyebilirsiniz.