Dövme Tutkusunu Ekranlara Taşıdı

Melike Akfidan'ın hazırlayıp-sunduğu 'Melike İle Kent'in Sesi' bu hafta son yıllarda giderek yaygınlaşan dövme tutkusunu ekranlara taşıdı. Bodrum'un ünlü dövme sanatçısı Hüseyin Akar, dövme konusunda merak edilenleri Kent mikrofonlarına anlattı. 

Dövme Tutkusunu Ekranlara Taşıdı

Melike Akfidan'ın hazırlayıp-sunduğu 'Melike İle Kent'in Sesi' bu hafta son yıllarda giderek yaygınlaşan dövme tutkusunu ekranlara taşıdı. Bodrum'un ünlü dövme sanatçısı Hüseyin Akar, dövme konusunda merak edilenleri Kent mikrofonlarına anlattı. 

Uzun yıllardan beri Bodrum’da hizmet veren Bodrum Tattoo Art’ın işletmecisi ve dövme sanatçısı Hüseyin Akar, dövme ile ilgili merak edilenleri anlattı, uyarılarda bulundu. Melike Akfidan’ın sorularını yanıtlayan Akar, dövme yaptırılacak yerin iyi seçilmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Dövme ile ilgili bir önyargı var; dövmeden hastalık kapılır. Bugünkü şartlarda doğru uygulama yapıldığı zaman hastalık kapmanız kesinlikle söz konusu değil. Şu anda dövmede kullanılan malzemeler tek kullanımlık. Sterilize edilip tekrar kullanılan ürünler değil. Bahsedilen olaylar 20-25 sene önceki olaylar. Şu anki ürünler sadece size özel açılıp daha sonra imha ediliyor. Dövme yaptırmaya gittiğinizde kullanılacak malzemelerin sizin gözünüzün önünde açıldığından emin olmanız gerekiyor. Eğer önceden açılmış bir malzeme kullanılıyorsa, oradan uzak durun.” 

Dövme yaptırdıktan sonra nelere dikkat edilmesi gerektiğini de anlatan Hüseyin Akar, “Kalıcı dövme işlemi iğneyle yapıldığı için iğnenin açtığı küçük yüzeysel yaralar oluşuyor. Dövmecinin işini en iyi şekilde yapması bir yere kadar. Dövme yapıldıktan sonraki koruma kısmı çok çok daha önemli. Dövme yapıldıktan sonra iyileşme süreci bir hafta-10 gün arasında oluyor. Bu süreç içerisinde havuza ve denize kesinlikle girilmemesi gerekiyor. Ben girdim bir şey olmadı denebilir. O şansına bir durum. Havuzun ne kadar temiz olduğu, nerede denize girdiğinize göre değişir. Bir enfeksiyon kapma riskiniz çok yüksek. Dövme yapıldıktan sonra kremle bakım ve bantla bakım diye iki durum var. Sıcak dönemlerde bantla bakım uygulayamıyoruz. Kremle bakım 10 gün sürüyor. Günde 3 kez. Sabah, öğle, akşam çok az miktarda krem sürülerek bu işlem tamamlanıyor. Bantla bakımı çok hareketli yerlere uygulayamıyoruz, geniş alanlara uygulayabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Avrupa’da da dövme yapan Akar, Türkiye’de de dövmeye bakış açısının yıllar içinde değiştiğini anlatarak şunları dile getirdi:

“Avrupa kadar olmasa da yine büyük bir değişim var. Çok güzel bir zaman atlayışı oldu. Ama hala bir fark var. Avrupa’da bir insan dövmeye para harcayabiliyorsa, zaman harcayabiliyorsa özel bir lüksü, hobisi var gözüyle bakılıyor. Bu mesleki olarak problem yaratmıyor. Polisinde, doktorunda. Devlette çalışsa da herhangi bir sıkıntı çıkarmıyor. Ama Türkiye’de devlet dairesinde veya bazı özel sektörde problemler var. O kısım da aşıldıktan sonra istenen düzeye geleceğiz.”

Programda vatandaşların da dövme konusundaki görüşleri sokak ropörtajlarıyla ekrana taşındı. Melike İle Kent'in Sesi'ni Kent Tv ekranları dışında Facebook ve Youtube sosyal medya hesaplarımızdan da izleyebilirsiniz.