Dev Organizasyonda Yelkenler Açıldı

Dev Organizasyonda Yelkenler Açıldı

Dünya’nın sayılı, Türkiye’nin ise en büyük yelken yarışları Bodrum’da start aldı. The Bodrum Cup, 31’inci yılına geleneksel İz Bırakanlar Etabı’yla başladı. 

Bodrum’da bu yıl 31’incisi düzenlenen Amerikan Hastanesi The Bodrum Cup için yaklaşık 100 tekne tekne yelken açtı. Görsel şölenin oluştuğu yarışların açılış törenine; Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla Gençlik Spor İl Müdürü Ömer İlman, Bodrum Emniyet Müdürü Mustafa Cüneyt Yörükoğlu ve Bodrum Jandarma Komutanı Yarbay Ömer Faruk Karaşahin katıldı. 

Amerikan Hastanesi’nin sponsoru olduğu 12 mil uzunluğundaki etap, The Bodrum Cup’a geçmişte emek vermiş isimlerin anısına düzenleniyor. Bodrum – Bodrum rotası arasında gerçekleşecek etabın açılışında bugün hayatta olmayan The Bodrum Cup emektarları için protokol üyeleri denize çelenk bıraktı. 

DEV AHŞAP GULETLER KIYASIYA YARIŞIYOR

Dün akşam kampana töreni ve Mehmet Erdem konseriyle başlayan The Bodrum Cup, sabah erken saatte toplanan yarışmacıların denize açılmasıyla devam etti. Rüzgarın da olması yelkencilerini işini kolaylaştırırken dev yelkenler açıldı. Yaklaşık 100 teknede, bin 500 kişinin kıyasıya mücadele ettiği yarışlar 4 gün sürecek. Sanatsal etkinliklerin de olacağı yarışlar Ajda Pekkan konseriyle son bulacak.

Yarışlarla ilgili kısa bir açıklama yapan The Bodrum Cup komite Başkanı Süleyman Uysal, çok büyük bir katılımın olduğunu belirterek “bu yıl The Bodrum Cup son 10 yılın rekorunu kırıyor. 180’in üzerinde tekne kaydımız var. Bin 500’ün üzerinde katılımcımız bugün denizlere yelken açıyor. Geçen yıl İstanbul boğazından başlamıştı yarışlarımız ve dünyada çok ses getiren bir organizasyon oldu. Bu yıl gördüğümüz kadarıyla birçok yabancı katılımcının The Bodrum Cup’a eşlik ettiğini görüyoruz. Bodrum’dan başlayan rotamız 2 gün boyunca dünyanın en büyük sevgi çemberini yapacağız ve bu fotoğrafı dünya ile paylaşacağız” dedi.

The Bodrum Cup onursal Başkanı Erman Aras ise sanatsal etkinlikleri ön plana çıkardıklarını belirterek “bu yıl 31’incisi düzenlenen The Bodrum Cup’ta bizleri çok güzel bir sabah, güzel bir rüzgar bekliyor. 180’in üzerinde yat yaklaşık bin 500, 2 bin arasında yarışmacı ve özellikler Avrupa ülkelerinden gelen 15’in üzerinde yabancı yat var. Bu yıl The Bodrum Cup’ın büyük bir özelliği var. Bu yıl sanat konusunda çok güzel bir rol oynadık. Ülkemizin yetiştirdiği en büyük sanatçılarından biri olan İlhan Koman’ın ölmeden önce tasarladığı ama hayata geçiremediği eserini ödül olarak yaptık ve The Bodrum Cup kazanan yat İlhan Koman’ın bu eserini müzesine götürecek” şeklinde konuştu.