Deprem Yönetmeliğindeki Değişiklikler Anlatıldı

Bodrum’da, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği ile ilgili önemli değişiklik ve farkların anlatıldığı bir seminer gerçekleştirildi. 

Deprem Yönetmeliğindeki Değişiklikler Anlatıldı

Bodrum’da, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği ile ilgili önemli değişiklik ve farkların anlatıldığı bir seminer gerçekleştirildi. 

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bodrum Temsilciliği ve Prota Mühendislik Firması işbirliğinde, Bodrum Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya inşaat mühendisliği ve farklı meslek gruplarından yaklaşık 50 kişi katıldı. 

2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği hakkında detaylı bilgiler vermek amacıyla düzenlenen ve getirilen yeni yöntemlerle değişikliklerin anlatıldığı seminerin başında bir konuşma yapan İMO Bodrum Temsilcisi İlhan Özyiğit, şunları söyledi:

“Mart 2018’de Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği yayınlandıktan sonra, 2007’deki deprem yönetmeliğimiz yürürlükten kalktı. 2018’deki deprem yönetmeliği ile 2007 deprem yönetmeliği arasında çok büyük farklar oldu. Kullandığımız programları kullanamamaya başladık. Yeni yeni kavramlar ortaya çıkmaya başladı. Deprem tasarım sınıfı, bina yüksekliği sınıfı gibi kavramlarla karşılaştık" dedi. 

Prota Mühendislik’ten İnşaat Yüksek Mühendisleri Burçin Şahinalp ve Volkan Öğüt tarafından verilen seminer yaklaşık 4 saat sürdü. 

Burada Kent Haber’in sorularını yanıtlayan Burçin Şahinalp, “2018 Deprem yönetmeliği hem tasarım tarafında, hem analiz tarafında yeni değişiklikler getirdi. Biz de bugün burada Bodrumlu mühendislere bu yenilikleri kendi programımız üzerinden anlatıyoruz. En önemli değişiklik deprem haritasının değişmesi. Şu anda deprem bölgesine bağlı olarak tasarım, spektrum her bina için değişti. En önemli değişiklik bu. Şu anda artık yapacağınız binanın fay hattına olan uzaklığına bağlı olarak binanın periyodu ile zeminin periyodu bir hesap yöntemine göre belirleniyor. Bunun dışında modelleme ile ilgili değişiklikler geldi. Eski yönetmelikteki deprem kesme kuvvetine göre sürekli düzeni belirlerken, şimdi deprem momentine göre sürekli düzeni belirliyoruz. Bunun gibi birçok değişiklikler oldu” dedi.