DEĞİRMENLERDEKİ KİRLİLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR!..

Her gün yüzlerce turisti ağırlayan Bodrum'un tarihi Değirmenler mevkisinde çevre kirliliğinin önüne geçilemiyor. 

DEĞİRMENLERDEKİ KİRLİLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR!..

Her gün yüzlerce turisti ağırlayan Bodrum'un tarihi Değirmenler mevkisinde çevre kirliliğinin önüne geçilemiyor. 

Bodrum’un simge noktalarından biri olan tarihi Değirmenler Tepesi, günde yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Gümbet ile Bodrum merkezi arasında yer alan tepe, alkol almak isteyen bazı vatandaşların uğrak mekanlarından. 

İlçenin korunması gereken alanların başında gelen Değirmenler tepesindeki çevre kirliliğinin önüne ise bir türlü geçilemiyor. Değirmenlerin içinde ve dışında plastik ve cam şişeler, cam kırıkları, poşetler ziyaretçilerin gözüne çarpıyor. 

Tarihi değirmenlerin üzerine sprey boya ile yazılan yazılar ise ayrı bir çirkinlik olarak dikkat çekiyor.

Değirmenleri gezen yerli turistler gördükleri manzara karşısında hayal kırıklına uğradıklarını ifade ederek “Türkiye’deki restorasyonlara da güvenebilsek restore edilsin derdik ama alırlar burayı fayans yaparlar. Buraya güvenlik de konulabilir. Berbat bir durumda. Her yerde cam kırıkları var. Biz buraya ne hayallerle gelmiştik. Kaç günden beri yel değirmenlerine gidelim dedik. Buraya gelince de hemen geri gidelim dedik” diye konuştular. 

Vatandaşların özel mülkleri içerisinde yer alan değirmenlerden bazılarının ise duvarları uzun zamandır yıkık halde. Özellikle 2017 yılında yaşanan depremde büyük zarar gören değirmenlerle ilgili mülk sahiplerinden de izinler alınarak restorasyon çalışmaları yapılacağı ifade edildi.