Antrenör Adayları Eğitimden Geçti

Türkiye Dans sporları Federasyonunun girişimleri ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından Bodrum’da “2. Kademe Dans Antrenörü Yetiştirme Kursu” gerçekleştirildi. 

Antrenör Adayları Eğitimden Geçti

Türkiye Dans sporları Federasyonunun girişimleri ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından Bodrum’da “2. Kademe Dans Antrenörü Yetiştirme Kursu” gerçekleştirildi. 

Bodrum Dans Kulübü salonlarında gerçekleşen ve 15 gün süren eğitime, Salsa branşında 16 kişi, Arjantin Tango branşında 5 kişi olmak üzere toplam 21 kişi katıldı.

Muğla Üniversitesinden Prof. Dr. Recep Gürsoy, Prof. Dr. Özcan Saygın, Doç. Dr. Fatma Kerkez ve Doç. Dr. Sümmani Ekici tarafından ilk hafta verilen teorik derslerde; spor psikolojisi ve sosyolojisi, psikomotor gelişimi, spor anatomisi ve fizyolojisi, sporcu sağlığı ve sporda öğretim yöntemleri eğitimlerini aday antrenörler daha sonra sınava girdiler.

İkinci hafta yapılan uygulamalı derslerde ise Salsa’da Eda Söz ve Arjantin Tango'da Hakan Gürel tarafından teknik – taktik, spor dalı gözlem ve değerlendirmesi ile özel antrenman bilgisi eğitimleri verildi.

2. kademe antrenörlük eğitimine katılan dansçılar, final sınavının ardından hazırladıkları final gösterileri ile eğitimlerini tamamladılar.

Bodrum Dans Kulübü başkanı Fatih Özvezneci açılan kurs hakkında şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl 1. Kademe kursunu da yine kulübümüz salonlarında açmış ve onlarca gencimizin bu alanda belge sahibi olarak yardımcı antrenör sıfatı ile dans dersi vermelerine öncülük etmiştik. 2019 yılı başlarında Türkiye Dans Sporları Federasyonu'na yaptığımız başvurularımız nihayet sonuç verdi. İkinci kademe kurslarının da Bakanlık tarafından Bodrum’da yapılmasını sağlayabildiğimiz için çok mutluyuz. Bu eğitimin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Latin Dans etkinlik sorumlumuz Coşkun Alan olmak üzere tüm federasyon ve bakanlık görevlilerine teşekkür ediyorum. Bodrum ve çevre ilçelerde dans eğitimi veren ancak belgesi bulunmayan antrenör arkadaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği 2. Kademe kurslarını bugün tamamladık. Sınav sonuçları açıklandığında inşallah 21 arkadaşımızı daha bu alanda yetişmiş deneyimli ve bilgili eğitmenler olarak aramızda görebileceğiz. 15 gün boyunca sabahtan akşama kadar süren bu kurslarda yeni antrenör adaylarımız bir çok eğitimi aynı anda aldılar. Spor alanında deneyimsiz ve bilgisiz kişiler tarafından yapılan eğitimlerin son bulması en büyük temennimiz. Kulübümüzde çalıştırdığımız eğitmen ve antrenörlerimize karar verirken de dikkat ettiğimiz bu hassas konuda, ülkemizin tüm şehirlerinde belgeli antrenörler çalıştırılmasını ümit ediyorum.”