Çocuklarda Uyku Düzeni Semineri...

Uzman Psikolog Dr. Gizem Toska, 2 yaş üstü çocuklarda uyku düzeni hakkında bir seminer verdi.

Çocuklarda Uyku Düzeni Semineri...

Uzman Psikolog Dr. Gizem Toska, 2 yaş üstü çocuklarda uyku düzeni hakkında bir seminer verdi.

 Kartanesi Eğitim Kurumları tarafından ana babalara yönelik olarak, “Çocuklarda uyku düzeni” başlıklı bir gerçekleştirildi. Seminerin konuşmacısı Uzman Psikolog Dr. Gizem Toska, velilere çocukları uykuya hazırlama konusunda önemli bilgiler verdi. 

Kartanesi Eğitim Kurumları Kurucusu Elvan Bilgin, Kent Haber’e seminer öncesi yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün Kartanesi Eğitim Kurumları’nda bir aile seminerinde Gizem Hanım ile birlikteyiz. Kendisi aynı zamanda velimiz. Bugün Kartanesi velileri ile birlikte uykuyu konuşuyoruz. Uykunun erken çocukluk döneminden itibaren çok önemli olduğuna inanıyoruz. Beslenme kadar uyku düzeninin de çocuklarda çok önemli olduğunu zaten yaşayarak öğreniyoruz. Arzu ettik ki; bugün velilerimizle bir arada olalım. Güzel geçeceğini düşünüyorum.”

Uzman Psikolog Dr. Gizem Toska ise “Bugün uykunun öneminden konuşacağız. Daha da önemlisi çocukları uykuya nasıl hazırlayabileceğimizi konuşacağız. Benim uzmanlık alanım sinir sistemi. Çoğunlukla anne babalarımız çocuklarımızın sinir sistemini uykuya hazırlamayı unutabiliyor. Benim tavsiyem mutlaka her gece uykuyla ilgili bir rutin oluşturmak ve bunu düzenli olarak uygulamak, çocukların sinir sistemini adım adım yumuşatmak” dedi.

Ekranların çocukların uykuya dalmasında olumsuz etkileri olduğuna işaret eden Toska, “Ekran çok önemli. Maalesef ekran izletmek çocuklarda uykuya geçişi zorlaştırıyor ve uyku kalitesini düşürüyor. Uykuya yatmadan bir saat önce ekranları kapatalım, yumuşak, tatlı aktivitelerle çocuğumuzun zihnini yavaşlatalım, rahatlatalım ve uykuya geçişini kolaylaştıralım. Bununla ilgili aynı zamanda bir projem var. Instagramda ‘uyku hikayeleri’ isimli hesabımız var. çocukların uykuya geçişini kolaylaştıracak, onların sinir sistemini yumuşatacak hikayeler yazdık. Bunları okuyup Youtube’a yükledik. Dileriz ki hem Bodrum’dan hem de Türkiye’nin her yerinden anne babaların geceleri biraz daha kolay geçsin. Çünkü çocuklarımız kolayca uykuya dalabilsin” şeklinde konuştu.