CİMER'e Çifte Standart Şikayeti!..

Hem ülke genelinde, hem de Bodrum özelinde kaçak yapılaşma ile ilgili tartışmalar bitmiyor. 

CİMER'e Çifte Standart Şikayeti!..

Hem ülke genelinde, hem de Bodrum özelinde kaçak yapılaşma ile ilgili tartışmalar bitmiyor. 

Kaçak yapılaşmada bir milat olması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan "İmar Barışı" uygulaması, 2018 ve 2019 yıllarında onbinlerce yeni kaçak yapıyı beraberinde getirirken, şikayetler üzerine yapılan denetimlerde ise çifte standart uygulandığı iddiaları CİMER vasıtasıyla Cumhurbaşkanlığı makamına kadar iletiliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un Ağustos ayında Bodrum'da yaptığı denetimler sonrasında başlatılan yıkım işlemleriyle ilçe kaçak yapılarla mücadele anlamında ülke gündemine oturup emsal gösterilmişti. Öte yandan 2018 yılından sonra kaçak olarak yapıldığı tespit edilen birçok yapı için yıkım kararları verilip uygulanırken, bazı projelere ise ayrıcalık tanındığı iddiaları şikayetlere neden oluyor. Kent Haber'e ulaştırılan bir ihbarda, Torba Demirbükü Koyu'nda yapımı devam eden lüks bir proje ile ilgili CİMER'e yapılan bir başvuruda da benzer iddialar dikkat çekiyor. Başvuru dilekçesine eklenen Google haritasında 2018 yılı Ocak ayında hiçbir yapının olmadığı görülen parselde, daha sonra yapılan plan dışı yapıların, 2018 öncesinde varmış gibi İmar Barışı kapsamına sokulduğu ve Yapı Kayıt Belgesi verildiği iddia ediliyor.

İlk başvurusuna Bodrum Belediyesi'nin gönderdiği cevap yazısı iletilen vatandaşın CİMER'e yaptığı 2. başvuruda ise iddialarını tekrarladıktan sonra dilekçesini; "Sayın Cumhurbaşkanım; Samimiyetiniz ve kararlılığınızdan hiçbir şüphem olmamakla beraber bu konuda eksik ya da yanlış bilgilendirildiğinizi düşünüyorum. İlgili kurum, kuruluş ve yetkililerin, ekli Google görüntüleri karşısında inşaata başlama ruhsatı ve emsal hususunu size nasıl izah edeceklerini merak ediyor, takdirlerimi sunuyor, başarılarınızın devamı dileklerimle saygılar sunuyorum" ifadeleri ile sonlandırdığı dikkat çekiyor.

Çok sayıda benzer şikayetlerin olduğu uygulamadaki bu aksaklıkların nasıl çözüleceği ise merakla bekleniyor.