Çiğdem Erko da Aday...

5 başkan adayının yarışacağı Bodrum Kent Konseyi Seçimli Genel Kurulu Cuma günü yapılacak.

Çiğdem Erko da Aday...

5 başkan adayının yarışacağı Bodrum Kent Konseyi Seçimli Genel Kurulu Cuma günü yapılacak. 4 başkan adayı Çarşamba günü Kent Tv ekranlarında Ayhan Ongun'un hazırlayıp sunduğu Açık Görüş programına konuk olarak hedeflerini açıkladı.

Yaklaşık 20 yıldan beri yaşamını Bodrum’da sürdüren, 61 yaşındaki bir çocuk annesi Çiğdem Erko da, Bodrum Kent Konseyi’nin Bodrum Ticaret Odası’nda yapacağı Seçimli Olağan Genel Kurul’da adaylığını açıkladı. 

Bodrum Kent Konseyi binasında adaylığını basın açıklamasıyla duyuran Erko, “Bodrumlular Kent Konseyi’nin misafiri değil, ev sahibidir” diyerek sözlerine başladı. Çiğdem Erko, şöyle devam etti:

“Bildiğiniz üzere yarın Kent Konseyi'nin olağan genel kurulunu gerçekleştireceğiz. Adeta bayrak yarışı gibi gördüğüm bu süreçte emin olunmalıdır ki; kesin olan elden ele, yürekten yüreğe, kente ve hayata sahip çıkma bilinciyle yükselen bayrağın, yere düşmeyecek oluşudur. Olağan kongremiz sadece Konseyimiz açısından değil, Bodrum için de yeni bir nefes anlamı taşıyacaktır. Kent Konsey'inin yarın yapılacak olağan kongresindeki başkanlık adaylığımı tam da bu noktada ifadelendirebilirim. 

Kent Konseyi'ni alabildiğine şeffaf hale getireceğiz. Şu ana dek Konsey çalışmalarında asla şeffaflık yoktu gibi algılanmasın ama anlatmak istediğim şudur. Kapıları sadece kentin yaşayanlarına açmaktan ziyade, tamamen ortadan kaldırmaktır. Hatta sadece kapıları açmak değil, arada görünen, görünmeyen tüm duvarları da yıkmaktır. Şeffaflık tek başına saydam oluş gibi algılanmamalıdır. Hayat ile aradaki sınırların, dikenli tellerin ortadan kaldırılışıdır. Bu şeffaflık anlayışı Kent Konseyi'ni hayatla buluşturacaktır. Sınırların, duvarların ortadan kaldırılışı ise hayatın dinamizmini Kent Konseyi'ne taşıyacaktır, aşılayacaktır. Şeffaflık Konseyimize kent yaşayanlarının yönetim ve denetim mekanizmalarında katılımının olmazsa olmazıdır. İnsanlar ait olduklarını hissetmedikleri hiç bir yerde kendilerini ifade etme gereği duymazlar. Bu nedenle Bodrum yaşayanları Kent Konseyi'nin misafiri değil, tam tersi ev sahibidir.”

“Bodrum Ankara'dan değil, Bodrum'dan yönetilmelidir, yönetilecektir” diyerek açıklamasına devam eden Erko, sözlerine şöyle devam etti: 

“Bu vesile ile diğer 4 aday arkadaşıma da yarınki kongrede başarılar diliyorum. Kazanan kim olursa olsun asla kaybeden herhangi birimiz olmayacaktır. Eminim ki; kazanan Bodrum olacaktır. Ancak şu gerçeği görelim. Bodrum'da hayat giderek hantallaşmaktadır. Bu hantallık kangren olmaya yüz tutmuş sorunlar üretmektedir. Kendisini yenilemiş bir Kent Konseyi Bodrum'un da yenilenmesine muhteşem katkı sunacaktır. Kendisini değiştirmiş bir Kent Konseyi, Bodrum'u da değiştirecektir. Unutmayalım; yenilenmeye açık olmayan yenileyemez. Değişime açık olmayan değiştiremez. Ve unutmayalım ki; bu bereketli toprakların değişime ve yenilenmeye ihtiyacı var. Hem de ekmek kadar, su kadar, hava kadar. İklimimiz buna çok uygun. Yeter ki; yeni bir hayata doğru bir adım atalım. Hayat bizi bağrına basacaktır.”

Dün Torba Mahallesi'nde patlayan ana isale hattına da değinen Çiğdem Erko, "Yine bu talihsiz patlama da gösteriyor ki; kente rağmen, kente sorulmadan dayatılan her yatırım veya proje dünkü gibi patlamaya namzettir. Ve farkına varalım: Dün Torba'da patlayan sadece isale hattı değildir” dedi. 

Bodrum Kalesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Erko, sözlerini şöyle noktaladı:

“Bodrum'da kent kimliği derken; AVM'leri, gross marketleri, iş merkezlerini kastetmediğimiz malumdur. En önemli tarihsel-kültürel kimliğimiz Bodrum Kalesidir. Ancak ilgili bakanlık tarafından Bodrum Kalesi'nde yapılan restorasyon çalışmasını adeta arkeolog ağlatır düzeyde deformasyon çalışması olduğunu anlatan bir değerlendirme yazısını göndermiş bir arkeolog arkadaşım. Henüz görmedim kaleyi, ama yine yeri gelmişken kentin yaşayanlarının, arkeologu, mimarı, teknik meslek uzmanı, bilim adamı, akademisyenler, konusunda uzmanlaşmış çok değerli insanlarının yer almadığı her proje başarısız olmaya, hatta geri dönüşü zor sonuçlar yaratmaya ve kentin sağlıklı gelişimine engeldir. Bu vesile ile Bodrum Kalesi'nde restorasyon çalışmasının devam ettiğini ve müdahil olmakta çok geç kalmadığımızı ifade etmek bile bu kentin tarihsel bir kilometre taşıdır. 

Değerli basın mensubu arkadaşlarım görüldüğü gibi hayat oldukça hareketli ve karşımıza an be an yeni gelişmeleri çıkarmaktadır. İşimiz çok. Yolumuz uzun ancak aydınlık. Kent Konseyi kent kimliğimizi sahiplenmemiz açısından iyi ve olumlu bir gelenektir. Bu geleneğin üzerine aydınlık bir gelecek kurmak pekala mümkün. Zaten geleneği olmayanın geleceği de olmaz. Bugünden geleceği istiyoruz. Yarın ki; Kent Konseyi Genel Kurulu bu anlamda bir gelecek kongresidir. Geleceği istiyoruz. Yeni bir gelecek için elimi taşın altından çekmiyorum. Yeni bir Bodrum'a katkı için, emekle ve yürekle Bodrum Kent Konseyi Başkanlığı'na adayım.”