ÇED Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Adalıyalı Koyu’nda yapılacak otel inşaatı için Aşağı Mazı Mahallesi’nde halkın katılımıyla Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) bilgilendirme toplantısı yapıldı. 

ÇED Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Adalıyalı Koyu’nda yapılacak otel inşaatı için Aşağı Mazı Mahallesi’nde halkın katılımıyla Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) bilgilendirme toplantısı yapıldı. 

Çiftlik Mahallesi Adalıyalı Mevkiinde toplam 124 bin metrekarelik alanda inşa edilecek otel projesi için Aşağı Mazı Mahallesi’ndeki Berke Kahvaesi’nde ÇED bilgilendirme toplantısı yapıldı. Sabah saatlerinde Bodrum Belediye Meydanı’ndan aracın kaldırıldığı toplantıya aralarında CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, BOYD Başkanı Turizmci Serdar Karcılıoğlu gibi isimlerinde olduğu Bodrum’daki bazı çevreci ve denizciler katıldı. 

İki bölüm halinde yapılan toplantıda ÇED raporunu hazırlayan Aktel Çevre Danışmanlık Müşavirlik ve Mühendislik Limited Şirketi’nden çevre mühendisi Mustafa Tel, sinevizyon eşliğinde turistik tesis için hazırlanan ÇED raporunun sunumunu yaptı. İkinci bölümde de katılımcılar görüşlerini dile getirdi.

Mustafa Tel, 125 bin metrekarelik alanda 325 oda ve 750 yatak kapasiteli bir turizm konaklama tesisi yapılacağını söyleyerek “Projemizin yerini herkes biliyor. Adalıyalı bölgesindeyiz. Kissebükü bin 500 metre uzağımızda. Bugün yöre halkını bilinçlendireceğiz, sizlerin görüşlerini alacağız. Bunları da tutanaklarla resmi kurumlarımıza ileteceğiz. 125 bin alanın 95 bini kesin tahsisli orman arazisi. 25 bin metrekaresi ön izin talebi olan orman arazisi. 3.819 metrekaresi ise Ersoy Otelcilik adına tapulu olan bir alandır. Ulaşım bakımından sadece denizden Adalıyalı bögesine ulaşım mümkün ancak Karayolları ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün yol yapımı bakımından çalışmalara devam ettiği, bağlantı yolu için de 1 kilometrelik yolun kaldığı edinilen bilgiler arasında. Şu an itibariyle deniz yoluyla ulaşım sağlanmaktadır. Şu anda inşaat aşamasında 150 kişinin çalıştırılması planlanmakta, işletmeye geçmesiyle de tedarikçiler hariç 400 kişinin istihdam edilmesi planlanmakta” diyerek bilgiler verdi.

Burada konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED ve Çevre Şube Müdürü Bekir Erdoğan, “Bildiğiniz gibi ÇED sürecinde bakanlığımızda inceleme değerlendirme komisyonumuz var. Sizler inceleme değerlendirme komisyonuna yöre insanı olarak katılamadığınızdan dolayı burada sizin görüşleriniz tutanaklara aktarılacak, daha sonra inceleme değerlendirme komisyonunda değerlendirilecek” şeklinde konuştu. 

Ardından toplantıya katılan vatandaşlar soru ve görüşlerini dile getirdiler. Adalıyalı ile ilgili Denizciler Derneği ve Deniz Ticaret Odası adına açılan davaları takip eden Av. Betül Sümer Cinmen, Denizciler Derneği Disiplin Kurulu Üyesi Tuna Altunkaya, Arkeolog Ayşe Temiz ve Kaptan Arif Yılmaz yaptıkları konuşmalarda tesisin arkasında orman koruma alanı, önünde ise arkeolojik deniz alanları olduğunu ifade ederek, burada bir tesis yapılamayacağını savundular. Toplantıda itirazlar dile getirilirken zaman zaman tartışmalar da yaşandı. 

Toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.