Canlar Şenliğine Davetlisiniz...

Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu Açık Görüş programına Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği adına başkan Av. Cem Yalçın, Naciye Bayır ve Kumköy muhtarlık azası Özgür Uğur konuk oldular.

Canlar Şenliğine Davetlisiniz...
array(6) { ["banner_size_id"]=> int(2) ["campaign_id"]=> string(2) "20" ["banner"]=> string(55) "uploads/images/img_5e4511c1c8a478-07746212-15487751.gif" ["banner_text"]=> string(12) "Sianji Yatay" ["banner_url"]=> string(27) "https://www.sianjilife.com/" ["banner_hash"]=> string(64) "37195eebfc0563ccd70ff330c5b40ea0767f5d7c64e3c11636e6a459b5cf0a55" }

Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu Açık Görüş programına Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği adına başkan Av. Cem Yalçın, Naciye Bayır ve Kumköy muhtarlık azası Özgür Uğur konuk oldular.

28 Nisan Pazar günü Kumköy-İrmene'de yapılacak 8. Geleneksel Canlar Şenliğine ilişkin bilgiler veren konuklar, dernek çalışmaları ve alevi topluluğuyla ilgili soruları da yanıtladılar.

Tüm inanç gruplarının kendi gelenek ve kültürlerini özgürce yaşamalarından yana olduklarını söyleyen Avukat Cem Yalçın, 8.ncisini düzenledikleri bu şenlik vasıtasıyla hem anlamlı bir dayanışma örneği sergileme fırsatı bulacaklarını, hem de müziği, halk oyunları, yöresel ürünlerin tanıtım ve satışıyla şenliğe katılanlarla bir ve kardeş olmayı amaçladıklarını söyledi.

Program konuklarından Naciye Bayır ise; bir tahtacı köyü olan Kumköy'de yaptıkları bu şenlikte alevi toplumunun tüm geleneklerinin birlikte yaşanması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının yanında, merkezine insan ve sevgiyi koyan bir felsefenin yaşatılması için çaba gösterdiklerini ifade etti.

Kumköy mahallesi muhtar azası Özgür Uğur ise geçtiğimiz yıllarda 5 binin üzerinde ziyaretçi ağırladıklarını, bu yıl havanın da güzel olması nedeniyle bu sayının artacağını beklediklerini, gelecek konuklara gerekli konukseverliği göstermek için tüm Kumköy mahallesinin hazırlık yaptığını belirtti.

Cem Evlerinin işleyişi ve Bodrum'daki çalışmalara ilişkin bir soru üzerine dernek başkanı Yalçın şu açıklamayı yaptı;

“Tüm alevi toplumu olarak yolumuz aynıdır ancak bu yolda farklı yöntemler izleyebiliriz. Ancak biz bu farklılıkları bir zenginlik olarak kabul ediyoruz. Cem Vakfının kullandığı Cem evinden yararlananlar da bizim kardeşlerimizdir. Biz dernek binamızı eğitim-kültür- muhabbet çalışmalarının da gerçekleştirdiği bir kültür merkezi gibi kullanıyor, aynı zamanda inançsal ritüellerimizi de burada yaparak burayı bir cem evi gibi değerlendiriyoruz. Alevi toplumu tarihi boyunca hep hak mücadelesi vermiş, haksızlığa, zulme, ayrımcılığa ve sistemin bozuk yanlarına muhalif bir duruş sergilemiştir. Bundan sonra da siyasi hiçbir kaygımız olmadan bu mücadelemizi sürdüreceğiz. Biz bu ülkede var olduğumuzun bilinmesini ve farkedilmeyi bekliyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığının yalnızca bir inanç grubuna hizmet veren bir kuruluş olmasına karşıyız” dedi.

Naciye Bayır da program sonunda bir çağrı yaparak ”güzel bir bahar gününde Bodrum ve Muğla’nın çeşitli ilçelerinden gelecek misafirlerimizin arasında sizlerin de olmasını arzu ediyoruz. Bu anlamlı etkinlikte sizleri de aramızda görmek istiyoruz” dedi.