Boğa Güreşlerine Tepki!..

Bodrum’da bu yıl 4’üncüsü yapılan Boğa Güreşleri Festivali'nde 120 boğa güreşti. Festivale ise yine tepki vardı. 

Boğa Güreşlerine Tepki!..

Bodrum’da bu yıl 4’üncüsü yapılan Boğa Güreşleri Festivali'nde 120 boğa güreşti. Festivale ise yine tepki vardı. 

Karaova, Mumcular ve Gölbaşı Mahalle muhtarlıklarının ortaklaşa düzenlediği geleneksel boğa güreşleri, Gölbaşı Spor Tesisleri’nde yaklaşık 3 bin kişinin katılımıyla yapıldı. Akşam saatlerine kadar süren etkinlikte saha içinde koşan boğalar heyecanlı anların yaşanmasına neden olurken, kimi vatandaşlar ezilmekten son anda kurtuldu. 

Saha dışına çıkan bazı boğalar, araçlara zarar verdi. Güreşlerden elde edilen gelirin Mumcular Fuat Erten İlk ve Ortaokulu'na çok amaçlı spor salonu yapımında kullanılacağını ifade edildi. 

Öte yandan boğa güreşlerine yine tepki vardı. Bodrum Hayvan Hakları Derneği Başkanı Füsun Uslu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Bodrum'da yine boğa güreştirmişler. Bodrum Hayvan Hakları Derneği adına geçen yıllarda yasaklanması konusunda Bodrum Belediyesi'ne verdiğimiz dilekçelere güreşlerin SOKÜM kapsamında olduğu cevabı gelmişti. Birinci geleneksel diye başlayıp gözümüzün içine soka soka 4. yü yapmışlar, hem de sessiz sedasız. Üstelik de toplanan para ile eğitime katkı sunacaklarmış. Orada eğitim gören çocuklara ne diyeceksiniz acaba?” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Füsun Uslu daha önceki yıllarda da Change.org’ta “Bodrum’da Boğa Güreşi İstemiyoruz” başlıklı kampanya başlatmıştı. Kampanyaya desteğin 16 bin 500 kişiyi geçtiği görüldü.