BODTO'nun Gündemi Türk-Rus İlişkileriydi

Bodrum Ticaret Odası(BODTO) Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısında Bodrum’a gelen Rus misafirlerin bir platform kurarak Bodrum turizminin 12 aya uzatılması için çeşitli festivaller ve organizasyonların yapılması önerileri olduğu ifade edildi. 

BODTO'nun Gündemi Türk-Rus İlişkileriydi

Bodrum Ticaret Odası(BODTO) Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısında Bodrum’a gelen Rus misafirlerin bir platform kurarak Bodrum turizminin 12 aya uzatılması için çeşitli festivaller ve organizasyonların yapılması önerileri olduğu ifade edildi. 

Bodrum Ticaret Odası Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı 1 Ekim 2019 Salı günü Meclis Salonu’nda BODTO Meclis Başkanı İlhan Ersan toplantının gündemini Meclis üyelerine okumasıyla başladı. Odanın aylık faaliyetlerini meclis üyeleri ile paylaşan Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, 27 Eylül Cuma günü Odada gerçekleşen Bodrum Rusya ve Rusça Konuşan Ülkeler Kültür Günleri Etkinlikleri kapsamında iki ülke arasında “Rusya-Türkiye Ekonomik ve Endüstriyel İşbirliği” konulu toplantı hakkında bilgiler verdi. 

Bodrum’u Rusya’da tanıtmak, gelen turist sayısını arttırmak, mavi yolculuğu tanıtıp deniz turizmini geliştirmek, yat imalatı, Ege Mutfağı ve iş platformu oluşturulup karşılıklı çalışmalar yapılması hakkında görüşüldüğünü aktaran Kocadon, Rus misafirlerin Türkiye’de bir platform kurarak Bodrum turizminin 12 aya uzatılması için çeşitli festivaller ve organizasyonların yapılması önerileri olduğunu anlattı. Mahmut Serdar Kocadon, ayrıca gastronomi dalında Ege Mutfağı olarak Rusya’da çalışmalar yapılmasının görüşüldüğünüde sözlerine ekledi. 

Bu ilişkilerin geliştirilmesi için ilgili konular hakkında Meclis toplantısına davet edilen TURRUS Derneği Başkanı Dr. IvanStarodubtsev ise yaptığı konuşmada Rus Türk Bodrum Platformunu kurarak buradan tüm yöreye genişleyen sivil “iş insanları inisiyatifi” oluşturmak konusundaki fikirlerini anlattı. Dr. IvanStarodubtsev, Türk Rus ticari hayatını geliştirecek sektörel komiteler kurarak çalışmalar başlatılmasını arzu ettiklerinin altını çizdi. 

Toplantıda söz alan BODTO Meclis üyeleri Bodrum’da Rusça kurslarının verilmesi gerektiğine işaret ederek Ekim ayı içerisinde gerçekleşecek Bodrum Cup organizasyonuna  Rus Heyetinin davet edilerek Bodrum’un en büyük etkinliği hakkında bilgi edinmelerinin önemli olduğunu anlattılar. 

Starodubtsev’in konuşmalarından sonra toplantının diğer gündem maddelerine geçildi.

Genel Sekreter Prof. Dr. Fuat Önder Oda faaliyetleri ve 2005-2019 yılları çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı, istatistik rakamlarını üyelerle paylaştı.

Ağustos ayı mizanı meclis üyeleri tarafından görüşülerek onaylandı.Gündem maddelerinde yer alan üyelerimiz tarafından talep edilen fiyat tarifeleri BODTO Meclisi tarafından onaylandıktan sonra sair işlerin görüşülmesiyle toplantı sona erdi.