Bodrum'un Suçu CHP'ye Oy Vermesi Mi?

Başlığa bakıp “Ak Parti Bodrum’u cezalandırıyor” diye düşünmeyin. Şöyle bir düşününce ben CHP’nin Bodrum’a gerçekten ceza verdiğini düşünüyorum. 

Bodrum'un Suçu CHP'ye Oy Vermesi Mi?

Başlığa bakıp “Ak Parti Bodrum’u cezalandırıyor” diye düşünmeyin. Şöyle bir düşününce ben CHP’nin Bodrum’a gerçekten ceza verdiğini düşünüyorum. 

Evet, Ak Parti Bodrum’a bunu yapıyor, biliyoruz. Başlanıp atıl durumda bırakılan Devlet Hastanesi inşaatı, Yalıkavak yolu ve daha birçokları hepimizin malumu. Peki ya CHP!

Hadi gelin üzerine konuşalım!

21. Yüzyıldayız. El alem uzay araçlarını artık güneş sisteminin de ilerisine gönderiyor. Peki, biz bu devirde Bodrum’da ne bulamıyoruz? NASA’nın Mars’ta bulduğunu, yani suyu!

Bodrum yanlış projeler yüzünden bu çağda hala susuzluk çekiyor. Günlerce suyu akmayan mahalle var ilçemizde, inanabiliyor musunuz? Suyu akan mahalleler ise her an kesinti endişesiyle yaşıyor. Çünkü her an boru patlayabiliyor!

Büyük reklam yapılmıştı hatırlayın; “Bodrum’a 30 yıl sonra suyu getirdik” diye. Su geldi gelmesine de Bodrum bir türlü sağlıklı bir şekilde suyu alamadı. Çünkü DSİ’nin boruları hamurdan mı bilinmez, bugüne kadar 1500’ün üzerinde patlama yaşandı. Her yaşanan patlamada tonlarca su boşa aktı. Asfalt, borular, kaldırımlar parçalandı. Hepsi yeniden yapıldı ama yeniden patladı. Yani sadece boşa akan su değil, bizim paralarımızda oldu.

Devlet malına zarar vermek büyük suçtur. Cezası hem para hem de hapis cezasıdır. Ama ben bugüne kadar bu yanlış projeyi Bodrum’a uygulayanların yargılandığını duymadım!

İşin tuhafı, bu yanlışı düzeltmek için atılan adımda pek yok. Sözde boruların değişeceği söyleniyor ama ne zaman, nasıl bilmiyorum!

2014 yılından bu yana Bodrum’da suyun dağıtımından CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi sorumlu. Yani kullandığımız suyun parasını alanda, DSİ’nin hatları patladığında müdahale edende büyükşehire bağlı Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ).

Peki, sizin de aklınıza şu soru gelmiyor mu? İkisi de devlet kurumu olan MUSKİ ve DSİ nasıl oluyor da 1500 defa patlayan su hattına kalıcı çözüm bulmak için bir araya gelmiyor ve bu yanlışlığın faturasını vatandaş çekiyor? Üstelik vatandaş sadece susuz kalmakla kalmıyor, ödediği vergiyle yapılan yollar, kaldırımlarda mahvoluyor!
Bakın MUSKİ’ye ödediğiniz su faturasında “İÇME SUYU KULLANMA BEDELİ” yazar. Acaba bu su gerçekten içme suyu mu, bu bir. Aynı faturada “ATIK SU BEDELİ” diye bir kalem vardır ve bu bedel neredeyse kullandığınız su bedeli kadardır, bu da iki!

Evet haklısınız! “Bodrum’da alt yapı mı var atık su bedeli de ne demek?” dediğinizi duyuyorum. Doğru! 21. Yüzyıl Bodrum’un da alt yapı neredeyse yok! Ama biz olmayan alt yapı parasını, patlayan borulardan akan tonlarca suyun parasını da cebimizden paşa paşa ödüyoruz.  Üstelik ton başına ödediğimiz ücret neredeyse Türkiye’nin en pahalısı!

CHP Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlıklarını kazandı. Ak Parti’den kazandığı diğer şehirlerle birlikte bu şehirlerde su ve ulaşım ücretlerinde indirime gitti, vatandaş bir nebze rahat etti.

Ama yıllardır CHP’nin elinde olan Muğla’da su ve ulaşım çok pahalı, sorunlu. Üstelik ulaşıma bırakın indirimi, bir de zam geldi! Keza suda indirim yaptıklarını söylüyorlar ama genelini iyice inceleyince indirim değil, artış olduğunu görüyoruz.

Bodrum’da alt yapı yok, su sorunlu! Ne zaman kesileceği belli olmayan suya astronomik bedel ödüyoruz. Ulaşım çok pahalı. Çöpler vahşi depolama denilen ilkellikle doğaya bırakılıyor. Otogar dışında “yapılacak” denen hiçbir proje hayata geçirilmiyor. Ama söze gelince ondan bol bol var işte!

Merak ediyorum acaba Muğla ve Bodrum Belediyeleri Ak Parti’nin elinde olsaydı ve son seçimlerde CHP Muğla’yı Ak Parti’nin elinden alsaydı, yine vatandaşına bugün yaşattıklarını yaşatır mıydı?

Hadi hep beraber şapkayı önümüze koyup düşünelim!