Bodrum'un Geleceğine Baksak Ya!

Bodrum’a son yıllarda devasa yatırımlar geliyor. Ünlü inşaat markaları, zincir marketler, hastaneler, zincir oteller, özel okullar, ünlü restaurantlar, eğlence merkezleri ve daha neler neler!..

Bodrum'un Geleceğine Baksak Ya!

Bodrum’a son yıllarda devasa yatırımlar geliyor. Ünlü inşaat markaları, zincir marketler, hastaneler, zincir oteller, özel okullar, ünlü restaurantlar, eğlence merkezleri ve daha neler neler!

İstanbul’da ne varsa Bodrum’da da var! Hatta Bodrum’da fazlası var, eksiği yok!

Peki bu kadar büyük yatırımlar alan Bodrum, bunları kaldıracak kapasitede mi?

Ben Bodrum’u dolu bir bardağa benzetiyorum. O bardağa su eklenmeye devam ediyor. Bardak çoktan taştı, hatta çevresini su bastı!

Bodrum’un bu kadar yatırımı kaldıracak alt yapısı yok. Bu yatırımların uzun vadede yaşaması için gerekli insan gücü de yok! Nasıl olsun ki? Ne bir devlet memuru Bodrum’a gelmek istiyor, ne de kalifiye eleman. Çünkü kiralar uçuk, hayat pahalı, ulaşım sıkıntılı! Üstüne üstlük sezon sadece 45 gün!

Bu kadar plansızca yapılan yatırımların Bodrum’un sonunu getireceğinden çok korkuyorum, inanın! 

Ya trafik!

Bundan 25 yıl önce Bodrum Devlet Hastanesi, şimdi ki merkezdeki sağlık ocağıydı. Sonra mevcut yerine taşındı. Şimdi de –her ne kadar inşaatı dursa da- Ortakent’e taşınacak. Zaten içinden çıkılmaz trafik iyice kaos olacak. Bugün bile o kavşakta yüz metrelerce oluşan trafik, hastane açıldıktan sonra ne hale gelecek, düşünebiliyor musunuz?

Bodrum’un mevcut yolları trafiği kaldırmıyor. Yazda kışta Bodrum’da trafik aynı. Mutlaka ama mutlaka yeni planlamalara ihtiyaç var. Ama Torba’dan başlayacak yeni yol projesi dışında bir çalışma da yok! O yola da belediye başkanı Ahmet Aras, yapılaşma artacağı korkusuyla karşı çıkıyor.

Aslında Ahmet Aras bu karşı çıkışıyla ranta karşı Bodrum’un ne kadar aciz olduğunu itiraf ediyor. Koruma kullanma dengesini gözetecek yetkisi olan, yapılaşmayı kontrol edecek olan devlet görevlisi, yapılaşma korkusuyla Bodrum’un mutlak ihtiyacı olan bir projeye karşı çıkıyor.

Bu bile aslında Bodrum’un iplerinin kimlerin elinde olduğunun bir kanıtı! Kısacası Bodrum’u aslında rant yönetiyor. 

İyi ama Bodrum’un geleceği için bir şeyler yapmalıyız. Bodrum bardağının taştığını görmeliyiz. Gelecekte bizleri nelerin beklediğini görmek için kahin olmaya gerek yok. Şimdiki sıkıntıları 10’la çarpın, alın size Bodrum’un geleceği! 

Kendi geleceğimizi geçtim, çocuklarımızın geleceği için Bodrum’a sahip çıkmalıyız, doğru planlamalıyız. Ucuz söylemler yerine ayağı yere sağlam basan planlamalar yapıp, tüm Bodrum olarak sahip çıkmalıyız. Yoksa 10-15 yıl sonra Bodrum bizim bildiğimiz Bodrum olmayacak! O zaman keşke demekte bizi kurtarmayacak!