Bodrum'un Çıldırtan Trafiği!..

Bodrum'un Çıldırtan Trafiği!..

Bodrum’un en etkili medya grubunda bir yerim oldu. Gururum ve mutluluğumu sizlerle paylaşmak istedim. Bundan sonra buram buram Bodrum kokan yazılarımla, Kent TV’de sizlerle buluşacağım. Kent TV ailesine ve siz değerli okurlarımıza çok teşekkür ederim. Gelelim bugünkü konumuza…

Yaz gelince çıldırıyoruz diyeceğim ama aslında yazda kışta farksız Bodrum’da. Sadece yazın çok daha kalabalık olduğu için etkisini fazla hissediyoruz.

Evet Bodrum trafiğinden bahsediyorum. Sanırım hepimiz çıldırtan trafikten şikâyetçiyiz öyle değil mi?

Bodrum’un dokusundan mıdır bilinmez, sanki Bodrum’da kanun kural yok. Olsa bile kimsenin taktığı yok. Trafikte karşılıklı saygı yok, sabır yok, tahammül yok.

Öyle şeyler geliyor ki başıma, bazen soruyorum bu konuda ben mi şanssızım! Ama değil, kimle konuşsam herkes aynı dertten mustarip.

Bodrum’un yolları yeterli değil, sinyalizasyonu doğru çalışmıyor. Üstüne üstlük bir de saygısız sürücüler olunca çıldırmamak için evliya olmak gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde Ortakent kavşağına yakın bir noktada yoğun trafikte soldan giden bir araba birdenbire ani fren yaparak durdu. Tahmin edebildiğiniz gibi arkada acı frenler, güçlükle durabilen arabalar. Bir kaza olmaması mucizeydi aslında. Kimse ne olduğunu anlamadı, ama araba durmaya devam ediyordu. Araba ilerlemeyince yanına gittik. Direksiyonda ki hanımefendi şaşkın şaşkın etrafına bakıyor!

“Hayırdır hanımefendi, rahatsızlandınız mı” diye sordum,

“Yalıkavak sapağını kaçırdım, ben şimdi nasıl döneceğim” dedi, iyi mi?

Bunun gibi neler neler!

Soldan giden koca koca kamyonlar, drift ata ata ilerleyen magandalar, kırmızıdan sonra sarı yanar yanmaz kornaya asılan görgüsüzler, sıkışık trafikte kaldırıma çıkıp yayaların üzerine süren gözü dönmüşler!

Hele ki motosiklet ya da bisiklet kullanıyorsanız vay halinize! İnanın trafikte Allah’a emanet ilerliyorsunuz. Sizi göre göre üstünüze direksiyon kıranlar, yan yoldan aniden önünüze fırlayanlar, sağdan giderken arkanızdan selektör yapıp korna çalıp, emniyet şeridine geçmenize zorlayanlar, geçmeyince küfrü basanlar!

Her an her yerde karşınıza çıkan bu magandalarla nasıl mücadele edeceğiz? Kavga ederek mi, onlar gibi bağırıp çağırarak mı? 

Tek bir yol var aslında o da kanun. Ama Bodrum’un rahatlığından mıdır yoksa personel azlığından mı bilinmez, trafik polislerini belli başlı yerler dışında görmek pek mümkün olmuyor. Genellikle trafik denetimlerinde görüyoruz ama yukarıda bahsettiklerimin de mutlaka ama mutlaka denetime ihtiyacı olduğu aşikâr. 

Aksi takdirde biz daha çok çıldırırız!