Bodrum'u Mahalle Mahalle Tanıyorlar

Bodrum’da bir araya gelen vatandaşlar kentsel doku yürüyüşleri yaparak Bodrum’u mahalle mahalle tanıyorlar. 

Bodrum'u Mahalle Mahalle Tanıyorlar

Bodrum’da bir araya gelen vatandaşlar kentsel doku yürüyüşleri yaparak Bodrum’u mahalle mahalle tanıyorlar. 

İlçede yaşamını sürdüren Mustafa Ünlü öncülüğünde bir araya gelen vatandaşlar, her seferinde ilçenin farklı bir mahallesinde yürüyüş yapıyor. Mahaller içerisinde kıyıda köşede kalan ve pek bilinmeyen tarihi yapıları, kalıntıları hatta anıt ağaçları inceleyip Bodrum'u daha iyi tanıyan grubun her yürüyüşü yaklaşık bir buçuk- iki saat sürüyor. 

Yürüyüşlerin düzenlenmesine öncülük eden Mustafa Ünlü, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“2 yıl kadar Leleg Yolu yürüyüşleri yaptık. Bodrum Ticaret Odası’nca hazırlanan yolda dağları taşları yürüdük. Bu sene de biraz daha mahalle merkezlerini gezelim dedik. Her hafta Bodrum’un bir mahallesinde gezip yapıları, binaları, eski ağaçları inceliyoruz. Maksimum 10 kişilik bir grubumuz var. Katılımcılarımız her hafta değişiyor. Mahalle mahalle şehri tanımak ve yürüyüş parkurları hazırlamak için yapıyoruz bu yürüyüşleri.”

Ünlü, hiç bir ticari kaygıları olmadan ücretsiz olarak düzenledikleri yürüyüşlerin duyurularını “mustafaunlu.works” instagram hesabından yaptığını söyledi. 

Yürüyüşlere katılan Koray Erel adlı vatandaş ise 3 kez katıldığı yürüyüşlerle ilgili gözlemini şu sözlerle dile getirdi;

“Ben Giritli muhacir bir ailenin son kuşağıyım. Bu yürüyüşlere 3’üncü katılışım. Bodrum’un çok eskiden beri biliyoruz zannediyorduk ama bilmediğimiz çok şeyi görmüş olduk. Her şeyden önce Bodrum’un doğal dokusu içerisinde yürüyüş yapmak çok keyifli. Yeni insanlarla tanışmak, yeni arkadaşlar edinmek çok keyifli. Bu tip yürüyüşlerin bize en büyük faydası bu.”