Bodrum'da Üretildi!..

Dünyada bir ilk olan ve Bodrum’da üretilen “Mega ambulans ve hastane otobüs” basına tanıtıldı. 

Bodrum'da Üretildi!..
Bodrum'da Üretildi!..
Bodrum'da Üretildi!..
Bodrum'da Üretildi!..
Bodrum'da Üretildi!..
Bodrum'da Üretildi!..

Dünyada bir ilk olan ve Bodrum’da üretilen “Mega ambulans ve hastane otobüs” basına tanıtıldı. 

Bodrum’da 2 ayda Proje Yapım adlı şirket tarafından üretilen ve yurt dışına ihraç edilecek olan hastane ambulansta, 8+1 hastaya aynı anda müdahale edilebiliyor. Mobil hastanenin içerisinde 2 adet yoğun bakım ünitesi buluyor. Otobüs, 8 hasta monitörü, 2 merkezi izleme ekranı ve merkezi oksijen sistemi, elektrik liftli sedyeler ve çok fonksiyonlu elektrikli yataklara kadar dünyada ilk kez uygulanan birçok yeniliği barındırıyor.

Yürüyen hastane niteliğinde olan otobüste aynı anda 8 hastanın, nabzı, EKG’si, vücut ısısı, vücut oksijeni, tansiyonu ayrı ayrı ekranlardan izlenebiliyor. Alarmlı oksijen ve vakum müdahalesi yapılabiliyor. Ayrıca bu çılgın otobüs konuşabiliyor, siren sesi yerine araçlara otomatik yolu açın anonsu yapıyor, kapılar açıldığında çevredekilere sesli anons yapıyor. Uzaktan kumandalı dev projektörlerle olay yerini 360 derece aydınlatabiliyor ve daha birçok özelliği bünyesinde barındırıyor. Dünya’da ve sağlık alanında bir ilk olan bu otobüs, yüzde yüz Türk malı olarak Bodrum'da üretildi.

10 PERSONEL ÇALIŞACAK

Şirket yetklisi Gökhan Şen’in yaptığı açıklamaya göre, Otobüsün içerisinde bulunan oksijen tüpleriyle yaklaşık 1 hafta boyunca 8 hastaya yetecek şekilde sürekli olarak oksijen verilebiliyor. 6 doktor, 4 hemşirenin çalışacağı şekilde tasarlanan otobüs, olası bir faciada, kazada, deprem gibi doğal afetlerde daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde hastaya müdahale etme imkanı sağlıyor.

Ortakent mahallesinde bulunan tesislerde üretilen mobil hastanenin tanıtımına Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Orhan Dinç, Proje Yapım şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Şen ve davetliler katıldı.

Yaptığı Mobil hastane ambulans otobüsünü tanıtan Proje Yapım Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Şen şunları söyledi;

“Sağlık alanında çok önemli bir ilki gerçekleştirdik. Bu araca bir mobil ambulans diyebiliriz, yürüyen bir hastane de diyebiliriz. Özellikle afet durumlarında birçok ambulansın hizmet vermekte zorlandığı kaza, doğal afet durumunda hem dünyada, hem de Türkiye’de çok çok işe yarayacak. Otobüste bir yoğun bakım kliniği özelliği vardır. Hastaların 5 ana fonksiyonu gösteren ekranlar bulunmaktadır. Her hasta ayrı ayrı izlenebilmekte. Ayriyeten ana ekrandan bu hastaların durumu da izlenebiliyor. İçerisinde 5 + 5 oksijen tüpü bulunmakta bu tüpler sayesinde 1 hafta boyunca hastalara kesintisiz oksijen verebilme özelliğine sahip. Ranza sistemi olan hasta yataklarında raylı sistem olarak otomatik olarak kalkıp inebilmekte. Hasta yataklarının her biri 300 kilogram çelik konsollarla güçlendirilmiş olup, yaralıların hastaneye taşındığında sarsılmayacak şekilde yerleştirilmiş durumda” dedi.

Ambulansın tanıtım toplantısında kısa bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise bu tip projelere destek olunması gerektiğini ifade ederek “Çok güzel ve özel bir otobüs olduğunu gördüm. Biz bu projelere sonuna kadar destek çıkacağız. Bodrum’un sadece deniz, kum ve güneşten olmadığını üretimde yapıldığını gördük. Bodrum turizmde gelişmiş bir bölge, bunun yanı sıra bu tip üretimlerle de adından sıkça söz ettireceğe benziyor” dedi.     

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç ise “Gökhan Bey ile bunun aynısının yüzeninin projesini yaparız. Ben sektörüm adına böyle bir şeye ihtiyaç olduğunu biliyorum. Yüzen deniz hastanesi yapımına inşallah başlarız” dedi.