Bodrum'da Sıra Dışı Bir Sergi

Kültür ve Turizm Bakanlığı cam sanatçısı Menekşe Bilgiç'in "Mu'ya Atıf, açılsın kapılar artık" adlı İtalyan Murano cam obje ve takı sergisi Bodrum’da açıldı. 

Bodrum'da Sıra Dışı Bir Sergi

Kültür ve Turizm Bakanlığı cam sanatçısı Menekşe Bilgiç'in "Mu'ya Atıf, açılsın kapılar artık" adlı İtalyan Murano cam obje ve takı sergisi Bodrum’da açıldı. 

Ankara’da yaşamını sürdüren sıcak cam sanatçısı Menekşe Bilgiç, tezhip ve hat sanatını da kullanarak ürettiği, cam takı ve objeleri Bodrumlu sanatseverlerin beğenisine sundu. Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi TRAFO’da açılan ve 123 çalışmanın yer aldığı sergide özellikle geyik boynuzu ile yaptığı çalışma dikkati çekti. Bilgiç’in sıra dışı çalışmaları beğeni topladı. 

Sergi hakkında Kent Haber’e açıklama yapan Menekşe Bilgiç, 12 yıldır sıcak cam sanatı ile uğraştığını dile getirerek şunları söyledi:

“Aslında ben bir sağlık personeliyim. 2 tane hastane kurdum. Sonra sanat ve tasavvuf yapmaya karar verdim. Tasavvuf ve mitoloji ile harmanladığım bir hikayeyi, sergiler halinde anlatıyorum. 3 tanesini Ankara’da anlattım. Dördüncüsünü Bodrum’da anlatmak istiyorum. Burada farklı olarak orijinal geyik boynuzları var. Daha önceki çalışmalarımda antika üzerine yaptığım çalışmalarla tanınıyorum. Geyik boynuzları ve değişik inançlara atıflar var aslında. Hint inanışı, reenkarnasyon inanışı, mitoloji. Birçok şeyin harmanlanması var. Bu eserlerin ayrıca profesyonel çekimlerini yapıyoruz. Fotoğraflarda hiçbir oynama yapmadan eserin detaylarının görünebilmesini istiyoruz. Buradaki fotoğraflar da eserlerin orijinal fotoğraflarıdır. Burada 123 tane eser var. 73 tanesi "Mu'ya Atıf, açılsın kapılar artık" sergisine ait. Bir de diğer sergilerden koleksiyonlar getirdim.”

Sergisinde geyik boynuzunu neden kullandığını da anlatan Bilgiç, “Geyik boynuzunu aslında cem evlerinden esinlendim. Orada hem Hz. Ali’nin fotoğrafı var hem bir geyiğin fotoğrafı var. Boynuzlu ceylan dedikleri hayvanın fotoğrafı var. Konu ile ilgili biraz araştırma yaptım. Aslında reenkarnasyon sırrını o fotoğrafa gizlediklerini fark ettim. Benim de sergi konum genellikle reenkarnasyondu” şeklinde konuştu. 

Sergiyi Bodrum’da açma sebebinden de bahseden Menekşe Bilgiç, “Aslında Muğla nedeniyle Bodrum’u tercih ettim. Hikayenin ilk 3 kısmını Ankara’da anlattım. 4’üncü kısmını Muğla Bodrum’da anlatmak istedim. Çünkü “Mu’ya atıf”da batık kıtadan bahsediyorum ve Muğla’nın adının batı kıta Mu’dan geldiğini düşünüyorum” diye konuştu. 

Sergi, 22 Eylül Pazar gününe kadar açık kalacak.