Bodrum'a Sel Kapanı Müjdesi

Bodrum’da kış aylarında yaşanan su baskınlarının önüne geçebilmek için sel kapanı projesi hazırlandı. 

Bodrum'a Sel Kapanı Müjdesi

Bodrum’da kış aylarında yaşanan su baskınlarının önüne geçebilmek için sel kapanı projesi hazırlandı. 

Muğla’nın turistik Bodrum ilçesinde altyapı yetersizliği nedeniyle her yıl kış aylarında yaşanan ve milyonlarca liralık maddi zarara yol açan su baskını görüntülerinin giderilmesi için AK Parti Muğla Milletvekilleri ve İl Başkanlığının girişimleriyle DSİ tarafından bir proje hazırlandığı açıklandı. 

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan, İl Başkanı Kadem Mete ve İlçe Başkanı Ömer Özmen’in girişimleri sonucu Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, ilçe merkezindeki Gökçeler Deresi üzerine sel kapanı projesi hazırladı. Buna göre, 2019 yılı yatırım programına alınan sel kapanı için ihale hazırlığı çalışmaları başlatıldı. 

DSİ 21. Bölge Müdürlüğüne bağlı Muğla Şubesi tarafından projesi hazırlanan ve yaklaşık maliyeti 30 milyon lira olarak belirlenen sel kapanı sayesinde özellikle Cumhuriyet Mahallesi’nde ilçenin ortasından geçen ve civardaki ev ve işyerlerini etkileyen bulvardaki baskınlar engellenecek. Kapan sayesinde sel suları rezervuarda depolanarak, planlı miktarda ve kontrollü su salınımı sağlanacak. 

Konuyla ilgili Ak Parti'den yapılan açıklamada maddi kayıp yaşayan vatandaşların da devlet tarafından zararlarının karşılandığını belirtilerek, “Bodrum, ülkemizin dünyaya açılan kapılarından biri olmasına rağmen, her yıl kış aylarında yaşanan manzara bizi derinden üzüyordu. Yerel yönetimler uyarılara karşın bugüne kadar herhangi bir adım atmadığı için girişimlerimizle Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüz harekete geçerek, ilçeyi büyük oranda su baskınından kurtaracak bir proje hazırladı. Projenin kısa süre içinde hayata geçmesi için hazırlıklarımız tamamlandı. AK Parti olarak Bodrum’un ve Bodrumlunun her zaman yanındayız. Projede desteği olan başta Cumhurbaşkanımız-Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, DSİ Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın, DSİ 21. Bölge Müdürlüğümüz ve DSİ Muğla Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.