Bodrum Kamuoyunun Dikkatine!..

Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğrenim gören gençlerin barınma ve ulaşım gibi temel ihtiyaçları, fakültenin kuruluşundan bu yana geçen yaklaşık 15 yıldan beri çözülmek bir yana, artan öğrenci sayısına paralel olarak büyüyerek devam ediyor. 

Bodrum Kamuoyunun Dikkatine!..

Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğrenim gören gençlerin barınma ve ulaşım gibi temel ihtiyaçları, fakültenin kuruluşundan bu yana geçen yaklaşık 15 yıldan beri çözülmek bir yana, artan öğrenci sayısına paralel olarak büyüyerek devam ediyor. 

Kent Tv'de Açık Görüş programını hazırlayıp sunan Ayhan Ongun, Kent Medya Grubu olarak zaman zaman kamuoyu gündemine taşıdığımız çok önemli bu sorunu önceki gün yaptığı bir sosyal medya paylaşımıyla bir kez daha gözler önüne serdi. Sosyal medya kullanıcılarının büyük ilgi gösterdiği paylaşımda, sorunun çözümü için bir de öneri ortaya koyan Ongun'un bu fikrini Kent Medya Grubu olarak desteklediğimizi ve arkasında olduğumuzu Bodrum kamuoyuna deklare ediyoruz. İşte Ayhan Ongun'un o yazısı; 

"Kimi Bodrumlular gerçekten bilmiyor olabilir ama benim sözüm, bildiği halde görmezden gelenleredir.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ne bağlı bir fakülte var Bodrum’da. Adı Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi. Bu okulda grafik, resim, heykel, seramik, sahne sanatları bölümlerinde 400 civarında öğrenci eğitim görüyor.
Hepsi de Türkiye’nin farklı coğrafyalarından gelmiş pırıl pırıl gençler.
Peki! Geleceğimizin güvencesi diye yere göğe sığdıramadığımız bu gençler, ne yer, ne içer, nerede oturur, nasıl yaşarlar? Hiç düşündünüz mü?
Sayın Vali, Sayın Kaymakam, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı, Sayın Bodrum Belediye Başkanı. Ticaret Odasının, Deniz Ticaret Odasının, Esnaf Sanatkarlar Odasının, Şoförler Odasının ve diğer tüm meslek Odalarının, Sivil Toplum Kuruluşlarının çok Sayın Başkanları;
Her yıl onlarca öğrencinin kalacak yer bulamadığı için, ulaşım ücretleri ve hayat şartları çok yüksek olduğu için kaydını sildirip okulu bıraktığını biliyor musunuz?
Okula devam edenlerin de fırsatçı ev sahiplerin vicdanına teslim olduğunu, çok zor koşullarda çoğu zaman karınlarını bile doyuramadan yaşam mücadelesi verdiklerinden haberiniz var mı?
Her gece bir başka mekanda içkilerinizi yudumlar, onların bir aylık kiralarını bir gecede harcarken hiç mi vicdanınız sızlamaz!
Bodrum varsıllarına söyleyecek sözüm yok, bu konu onların ilgi alanına girmeyebilir ama belediye başkanları, meslek odası yöneticileri; bu gençlerin barınma, var olma mücadelesi sizi ilgilendirmek zorunda.
Ya! Her katıldıkları etkinliklerde, törenlerde, hele de biraz kalabalık bir kitle bulunca süslü söylevlerle halka coşku veren Sayın Milletvekilleri, ne olacak bu gençlerin hali?
Sevgili Bodrumlular, haydi gelin bu gençlere sahip çıkalım.
Gerçekçi bir projeyle kış aylarında kapalı tutulan otel ve pansiyonları, ikinci el konutları, apartları uygun fiyatlarla bu öğrencilerin kullanıma açmak için bir kampanya başlatalım.
Uzun vadede bu sorunun çözümü okulun bulunduğu yerleşkede bir öğrenci yurdu yapılması olsa da, bu gençlerin beklemeye tahammülü yok.
Unutmayın ki; sizin çocuklarınız ya da yakınlarınız da bir başka kentte aynı sorunu yaşıyor olabilir.
Biz bir yerlerden başlarsak belki insafa gelir, belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları da destek verirler.
Yaklaşan kış koşullarında hala kalacak evi olmayan, arkadaşlarının yanında günü kurtarmaya çalışan gençler olduğu gibi, belki inanmayacaksınız geceyi dışarda geçirenler bile var.
Yarın yağmur yağacak, havalar soğuyacak, bizler sıcacık evlerimizde, birileri meyhane köşelerinde, kimileri otellerde, barlarda keyif çatarken, ne olur bir an olsun, durup düşünün bu gençlerin durumunu.
Onlar Bodrum’a değer katıyorlar.
Kattıkları değer kadar da olsa biz de onlara değer verelim.
Onların söylemiyle ”Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi; Bodrum’a ve sanata davettir.”
Ben de başta Bodrum Belediye Başkanımız Ahmet Aras olmak üzere tüm Bodrumluları, vicdan sahibi yurttaşları bu gençlere sahip çıkmaya davet ediyorum.
Somut önerim de hemen en yakın zamanda bu konuyu gündeme alan bir toplantı yapmak ve bir çalışma grubu oluşturmak.
İnanın öyle çok zor değil. Ve bu gençler bunu hak ediyorlar."