Bodrum Guletleri Maviyle Buluşuyor...

Bodrum'da, kış boyunca tersanelerde bakım gören guletler birer birer denize indiriliyor.

Bodrum Guletleri Maviyle Buluşuyor...

Bodrum'da, kış boyunca tersanelerde bakım gören guletler birer birer denize indiriliyor.

Bodrum'da yapılan ve ünü dünyaya yayılan guletler kış bakımlarının ardından yaz sezonu öncesi tek tek denize indiriliyor. İçmeler mevkiindeki tersaneler bölgesi dışında Yalıkavak ve Yalıçiftlik Mahallelerinde bulunan tersanelerde bakımları tamamlanan guletler, geleneksel yöntemler ya da vinçlerle denize indirildikten sonra bağlı bulundukları limanlara götürülüyor. Dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin mavi yolculuğa çıktığı lüks guletlerin kışlık bakımları yapılan işlemlere göre 3 ila 6 ay arasında sürüyor.

Ros Mare isimli teknesini kış bakımı sonrasında denize indiren Şebnem Kanlı, teknelerinin kış bakımları hakkında şu bilgileri verdi;

“Tank ve tesisat temizlikleri ve bakımı, sintine temizliği, omurga ve ıskarmoz kontrolleri, motor ve jeneratör bakımları, yelken ve donanım bakımları, güvenlik ekipmanları bakım ve yenileme, boya ve güverte bakımları, elektronik donanım bakımları yapıldı. Uluslararası sularda seyre uygunluğu korunarak denize indirildi.”

Yeni sezon hakkında da konuşan Şebnem Kanlı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülke ekonomisinde lokomotif sektör olan turizm içinde hizmet çeşitliliği sağlayan ve arkeolojik turlar, su sporları ve eşsiz güzellikteki kıyılarımızda konaklama yanında Ege ve Akdeniz mutfağının en güzel örneklerini sunan tekne turizminin önceki yıllarda olduğu gibi bu sezonda da deniz sever yerli yabancı turistler tarafından çokça tercih edileceğini düşünüyorum. Misafirlerinizin istekleri doğrultusunda standart mavi yolculuk dışında yoga, dalış, balıkçılık, arkeolojik bölgeleri deniz yoluyla keşfetmek gibi konsept tur seçenekleri sunduğumuzu da bildirmek isterim. Yeni sezon hepimize hayırlı uğurlu olsun.”