Bodrum Efsaneleri 5 Dilde Yayınlandı

Bodrum kent merkezi ile çevre köy ve mahallelerinden derlenen efsaneler, kitap haline getirildi. Kitapta efsaneler İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça çevirileri ile birlikte yer alıyor. 

Bodrum Efsaneleri 5 Dilde Yayınlandı

Bodrum kent merkezi ile çevre köy ve mahallelerinden derlenen efsaneler, kitap haline getirildi. Kitapta efsaneler İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça çevirileri ile birlikte yer alıyor. 

Bodrum ile ilgili daha önce çeşitli kitaplar çıkaran yazar Cezmi Çoban, bu sefer Bodrum efsanelerini kaleme aldı. İlçenin farklı bölgelerinden derlediği efsaneleri kitap haline getiren Çoban, Coşkun Kuzgun’un çizdiği 16 özgün illüstrasyonla da kitaba görsel bir zenginlik kattı.  

Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği(BESİAD) ve Bodrum Epa Emlak’ın destekleriyle yayınlanan Bodrum Efsaneleri kitabının, tanıtım ve imza günü etkinlikleri önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek. 

Kitabın sunuş yazısını kaleme alan BESİAD Başkanı Engin Kaplan, kitapla ilgili görüşlerini şu sözlerle anlattı:

“Efsaneler, halkların demir üzerine bıraktığı ayak izleridir. İşaret ettiği, koruduğu, günümüze taşıdığı değer kavram ve coğrafya bilgileri açısından çok önemli kaynaklardır. Besiad olarak yaşadığımız coğrafyanın geçmişini, bugününü ve geleceğini aynı ölçüde önemsiyor, sahip çıkıyor, güçlenmesi için çalışıyoruz. Bu kitabı destekleme fırsatına sahip olduğumuz için çok mutluyuz. Bodrum Efsaneleri kitabı ile bölgemizin çağlar boyu anlatılagelmiş efsanelerini farklı diller ışığında gelecek nesillere aktaran Cezmi Çoban’a kıymetli emekleri için teşekkür ediyorum. Bu çalışmanın üzerinde yaşadığımız kadim coğrafyanın derin manasıyla ölümsüzleşmesine, tanınmasına ve sevilmesine büyük katkısı olacağına inanıyorum. İçten gelen bir enerji ve amatör ruh ile ortaya çıkan Bodrum Efsaneleri gibi eserlerinin devamı için Cezmi Çoban’a başarılar diliyorum.” 

Cezmi Çoban 

1985 yılında dünyaya geldi. İlk ve ortaöğretimini Muğla ve Bodrum’da sürdürdü. Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü dereceyle bitirdi. Ulusal ve uluslararası sempozyumlarda Bodrum Yarımadası ve yakın çevresinin yerel kültürü ve özgün değerleri ile sözlü tarihini ele alan bildiriler sundu. Çeşitli gazete, dergi, bülten ve blog sayfalarında ilçe geneline ait araştırma-inceleme yazıları yayınlandı. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Kültürel Miras ve Turizm Bölümü mezunu olan Çoban, Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Bodrum Kent Müzesi ve Arşivi’nde çalışmakta, her yıl Bodrum kent kitaplığına bir kitap kazandırmak için araştırmalarını Bodrum ilçe merkezi ile çevre köy ve mahallelerinde sürdürmektedir.