Bodrum Caz Festivali Başladı...

Caz Derneği tarafından düzenlenen Bodrum Caz Festivali, Deniz Yıldızları Caz Orkestrası - Hüsnü Şenlendirici konseriyle başladı. 

Bodrum Caz Festivali Başladı...

Caz Derneği tarafından düzenlenen Bodrum Caz Festivali, Deniz Yıldızları Caz Orkestrası - Hüsnü Şenlendirici konseriyle başladı. 

3’üncü yılında teması Saz ve Caz/ Jazz with an Ethnic Touch olarak belirlenen Bodrum Caz Festivali, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’ndeki açılış konseri ile başladı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle gerçekleştirilen açılış konserinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Yıldızları Caz Orkestrası, başarılı klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici ile sahneye çıktı. Caz müziği alanında özel ihtisas sahibi Bando Astsubaylarının bir araya gelmesiyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhında kurulan Deniz Yıldızları Caz Orkestrası ile Şenlendirici’nin performansı büyük beğeni topladı. Konserde Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı son sınıf öğrencisi Başak Kalkan da solist olarak yer aldı. 

Konser öncesi Kent Haber’e konuşan Hüsnü Şenlendirici, bugünkü heyecanının farklı olduğunu belirterek şunları dile getirdi:

“Deniz Yıldızları Caz Orkestrası ile birlikte çalacağım. 22-23 kişiyiz. Bülent Yarbayımızın şefliğinde, Kader komutanımızın direktörlüğünde hepsi birbirinden değerli müzisyenler var. Bodrum Caz Festivali 3’üncü kez yapılıyor ve her sene farklı bir tema var. Bu seneki tema da Etnik Caz. O yüzden klarnetimle festivalde Deniz Yıldızları Orkestrası ile çalmaktan keyif alacağım. Ben birçok caz sanatçısı ile sahneye de çıkıyorum ama benim içinde bulunduğum durumu tabi Etnik Caz diye yorumluyorum. Çünkü cazcılarla çalarken onların dizilerini çok fazla kullanmıyorum. Kendi Türk Halk Müziğimizin motifleriyle, kendime göre yorumladığım biçimde onlara eşlik ediyorum. Birlikte çalınca çok da keyifli oluyor.”

Konsere solist olarak katılan Başak Kalkan ise “Bu akşamki konserde çok güzel parçalar seslendireceğiz. Ben Deniz Yıldızları’na eşlik etmekten dolayı çok mutluyum. Çok keyifli bir akşam olacak” dedi. 

Caz Festivali’nin Küratörü Özlem Oktar Varoğlu da “Bu sene Türk müziği yapan sanatçılarla caz ile birleştirip çok özel projeler ortaya çıkardık. Hepsi bu festival için özel olarak çalıştılar. Bize güzel müzik yapabilmek için farklı projeler ortaya koydular. Önümüzdeki sene de devam etmeyi, burada olmayı diliyoruz” şeklinde konuştu. 

Açılış konserinde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve festivalde emeği geçenlere teşekkür plaketi verildi. Teşekkür plaketini alan Başkan Aras, yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi:

“Belediye Başkanı olmadan önce ben de Caz Festivali’nin bir ucundan tutmuştum. İlk senesinde Yahşi’deki işletmemde İtalyan bir quarteti ağırlamıştık. Büyük bir şölendi. Caz Festivali gün geçtikte daha fazla anlam kazanıyor. Bodrum’la bütünleşecek yıllar geçtikçe. Çünkü Bodrum’a çok yakışan bir festival” dedi.

İlginin yoğun olduğu açılış konserinde Deniz Yıldızları Caz Orkestrası ve Hüsnü Şenlendirici sahne performansıyla büyük beğeni kazandı. 

Festivalin 2 Eylül 2019 (bugün) programında Off Gümüşlük'te saat 20:00'de Oto-Trip sahne alacak. Onur Aymergen, Turgut Alp Bekoğlu ve Orhan Deniz'den oluşan, uzun zamandır farklı projelerde birlikte çalmış ancak hiç birlikte müzik yapmamış, uzun zamandır bir araya gelmek isteyen üç değerli müzisyen, özgün bestelerini çalmak için bir projeye imza atıp ilk konserlerini Bodrum Caz Festivali’nde yapmak için buluştular. Bu akşam yine Off Gümüşlük'te Dimitri Vassilakis Quartet - Rodos Kardeş Festival Konseri ise saat 22:00'den itibaren sahnede olacak.