Balıkçılar Vira Bismillah Dedi...

Av yasağının sona ermesiyle denize açılan Bodrumlu balıkçılar, “Vira Bismillah” diyerek demir aldı. 

Balıkçılar Vira Bismillah Dedi...

Av yasağının sona ermesiyle denize açılan Bodrumlu balıkçılar, “Vira Bismillah” diyerek demir aldı. 

Av yasağının kalkmasıyla birlikte tüm Türkiye’de olduğu gibi Bodrum’da da balıkçılar denize açıldı. Denize açılan balıkçılar için Torba Limanı’nda bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliğe, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Fırat Erkal, Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fahrettin Doğan, Muğla Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Serhat Kozinoğlu, balıkçılar ve aileleri katıldı.

Burada bir konuşma yapan Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Fırat Erkal, Türkiye’de bu sene balık yetiştiriciliğinin avcılığını geçtiğini dile getirerek şöyle dedi:

“Bu ne demek? Aslında doğal kaynaklarımız sürdürülebilir bir şekilde koruyarak, kurallara uyarak kullanmazsak bu kaynakların hiç birisi sınırsız değil. İnşallah bu bilinçle bu önümüzdeki sezonu da bütün kurallara uyarak, boy limitlerine uyarak, küçük balık tutmayarak bereketli, hayırlı, bol kazançlı bir sezon geçiririz diyorum. Buradan yapacağımız startla inşallah Vira Bismillah diyeceğiz.”

Konuşmaların ardından etkinliğe katılanlar 20 metre boyundaki “Efsane G” isimli tekne ile sembolik olarak denize açıldı. Tekne kaptanı Hüseyin Türker, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Yeni sezon inşallah hayırlı olur. Çevreye, eşe, dosta, yiyene, satana, herkese hayırlı olmasını diliyoruz. İyi geçmesini, bereketli olmasını istiyoruz. Avlanmak için koruma kontrol sahamızın dışına çıkacağız. Bir buçuk milin dışına çıkacağız. Güllük’ten Didim’e doğru gideceğiz. Genellikle bizim bulunduğumuz saha olan Güllük Körfezi’nde tekir, kalamar, karides, kupez, mercan avlarız. Yani Allah’ın verdiğine şükür diyeceğiz.”

Etkinliğin sona ermesinin ardından Torba Limanı’ndaki balıkçılar denize açıldı.