Bakandan Çok Önemli Açıklamalar!

Bodrum'a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imara aykırı bölümlerinin yıkımı için bir ay süre verilen kentteki projeleri karadan ve denizden denetledikten sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, imar barışına uymayan tüm yapıların devlet eliyle yıkılacağını söyledi. 

Bakandan Çok Önemli Açıklamalar!

Bodrum'a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imara aykırı bölümlerinin yıkımı için bir ay süre verilen kentteki projeleri karadan ve denizden denetledikten sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, imar barışına uymayan tüm yapıların devlet eliyle yıkılacağını söyledi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bodrum'da yıkımı süren imara aykırı kaçak yapıları incelemek üzere ilçeye geldi. İncelemelerine Gümbet Mahallesi’ndeki Le Chic ile başlayan Bakan Kurum, Bo Viera, Epique Island, Varyap Yalıkavak, Bodrum Demirbükü, Nef Yalıkavak projelerini inceledi. Sahil Güvenlik botu ile denize açılıp detaylı inceleme yapan Murat Kurum, daha sonra basın mensuplarına açıklamada bulundu. 

Sözlerinin başında Artvin’in Borçka İlçesinde yaşanan heyelanla ilgili konuşan Murat Kurum, “En kısa zamanda hasar tespit çalışmaları yapılacak ve en kısa zamanda da yaraları devlet eliyle sarılacak” dedi. 

Yaklaşık bir ay önce yine Bodrum’a geldiğini hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sözlerine şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde 20 Ağustos tarihinde Bodrum’a gelmiştik. Bodrum’da imara aykırı yapıların tespiti, ruhsata, imar planına uymayan yapıların tespitini yapmıştık. Bugün itibariyle bin 611 bağımsız bölüm, 8 otel projesi olmak üzere 9 projede tespitlerimizi yaptık. Kendilerine tespit doğrultusunda bir ay içerisinde imara aykırılıkların giderilmesi için süre verdik. Geldiğimiz süreçte, bugün itibariyle, geçen bir aylık zamanda da bakanlığımızın ilgili birimleri tespitlerini yaptılar. Yapılan tespitlere baktığınızda genelde imar barışına uymayan, 31 Aralık 2018 tarihi öncesinde yapılmış ancak sonrasında yapılmış gibi gösterilen, yine arazide doğal kot kesitlerine uyulmamış, ilave bodrum katların çıkarıldığı ve hem imar planına hem ruhsata aykırı yapıların yapıldığını gördük. Kıyı Kenar Kanunu'na göre ilk 50 metrede biliyorsunuz hiçbir yapı yapılmaması gerekliliğine rağmen mevcutta yapıların olduğu, 2’nci 50 metrede günübirlik tesislerin yapılması gerekirken günübirlik tesisler dışında tesislerin olduğu, yine imar planında turizm tesisi olarak gösterilip mevcutta konut olarak yerleşmelerin olduğu tespitleri yapıldı ve ilgililerine bildirildi.”

YIKIM İŞLEMLERİ SÜRATLİ BİR ŞEKİLDE YAPILACAK    

“19 projede 2 bin 100 bağımsız bölümü içeren tespitlerimiz oldu” diyerek açıklamasına devam eden Kurum, şöyle konuştu:

“Toplamda 11'i otel 19 projede, 2 bin 100 bağımsız bölüm için tebligatlarımızı gerçekleştirmiş olduk. Bu projelerin 10'unda yükleniciler tarafından yıkım işlemleri başlatıldı. Diğer başlatılmayan 9 projeye ilişkin de ilgili birimlerin aldığı tedbirlerle yıkım işlemlerini fiilen gerçekleştiriyoruz. 19 projede 2 bin 100 bağımsız bölüme ilişkin de yıkım işlemleri süratli bir şekilde yapılacak ve en yakın zamanda imara uygun hale getirilecek. Bodrum'da ve tüm sahil kesiminde incelemelerimiz devam ediyor. Bu anlamda Muğla'daki 9 ilçemizde 30 gündür aralıksız şekilde denetimlerimizi sürdürüyoruz."

İMAR BARIŞINA UYMAYAN TÜM YAPILAR DEVLETİMİZ ELİYLE YIKILACAK

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının da sorularını yanıtlayan Kurum, İmar Barışı'na uymayan binalarla ilgili şunları dile getirdi:

"Türkiye'de imar planına uymayan 21 bin kaçak yapı tespiti gerçekleştirdik. Bu yapıların 8 bini sahil kesiminde yer alıyor. Bunların 850'ye yakınını bugün itibarıyla yıktık. Kararlı şekilde de 21 bin kaçak yapının yıkımını gerçekleştireceğiz. Biz doğal güzelliklerimizin, doğamızın, bize emanet olarak bırakılmış bu güzelliklerin korunarak gelecek nesillere aktarılması noktasında çalışmalarımıza azim ve kararlıklıkla devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın vizyonu, liderliği çerçevesinde az katlı, bizim özümüze, kültürümüze, geleneğimize, aile yapılarımıza uygun binaları gerçekleştirmeye gayret göstereceğiz. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu anlamda tüm kaçak yapıların yıkılacağını, imar barışına uymayan tüm yapıların devletimiz eliyle yıkılacağını bildirmek isterim."

Kaçak yapıların tespitlerini, hem karadan hem de havadan sürdürdüklerini de sözlerine ekleyen Murat Kurum, şu ifadeleri kullandı:

"Müfettişlerimiz ilgili yüklenicilere kaçak yapılarla ilgili hem belediyelere, hem yüklenicilere tespitleri bildiriyorlar ve bu tespitlere müteakip de bir ay içinde kaçak yapıların kaldırılmasını bekliyoruz. Bugün de 9 proje bu süreçte bekledi. Biz de fiilen iş makineleri ile imara aykırı yapıların yıkımın gerçekleştirdik. 21 bin kaçak yapıya ilişkin de aynı süreci işleteceğiz. Ayder'i de, Uzungöl'ü de, Nevşehir'i de, Bodrum'u da koruyacağız. Bu noktada süreci kararlı ve azimli bir şekilde bu süreci yürüteceğiz." 

20 MİLYON CEZA UYGULANDI

Gerçeğe aykırı beyanda bulunulan kaçak yapılarından dolayı imar barışı sürecinde yatırılan bedellerin hazineye irat olarak kaydedildiğini ve 20 milyon cezai işlem uygulandığını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konuşmasına şöyle devam etti;

"Yıkım esnasında devletin harcayacağı her bir kuruş da kendilerinden talep edilip alınacaktır. Bu bölgede 750'ye yakın yapı kayıt belgesini iptal ettik. Uydu görüntülerini çakıştırıyoruz. 31 Aralık 2018 öncesi ve sonrası uydu görüntülerini çakıştırıyoruz. Bu uydu görüntülere uymayan yapılara ilişkin gerekli işlemi yapacağız." 

İstanbul depremi ile ilgili sorulan soruları da yanıtlayan Bakan Kurum, toplamda 10 bin toplanma alanı olduğunu dile getirerek “Bu alanlar da sürekli güncelleniyor ve güncellenmeye de devam edecek. 81 ilde Millet Bahçesi projemiz var. Bu Millet Bahçeleri projesi aynı zamanda depremde toplanma alanlarıdır. Stadyumlarımız toplanma alanıdır. İlçelerimizde birçok kamu kuruluşu binası, okulların İstanbul'da yüzde 92'si yenilenmiş durumda. Bahçeleri bile toplanma yerleridir. İstanbul'un bu noktada herhangi bir eksikliği yoktur." ifadelerini kullandı.