Ayurvedik Beslenmeyi Anlattı

Yoga Eğitmeni Serpil Samay, “Yoga, Ayurvedik Beslenme ve Çakra İlişkisi”ni anlattı. 

Ayurvedik Beslenmeyi Anlattı

Oasis Sağlıklı Beslenme ve Mutlu Yaşam Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu, Yoga Eğitmeni Serpil Samay’dı. Oasis Küçük Toplantı Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe yoğun ilgi vardı.

Toplantı sonrası Kent Haber’e konuşan Serpil Samay, “Yoga, Ayurvedik Beslenme ve Çakra İlişkisi” hakkında şunları söyledi:

“Bugün önce yogayı anlattık. Yoga, beden ve ruhun birleşmesi anlamına gelir. Bir bütün olmaktır. Ayurvedik beslenme çarka ile ilişkilidir. Ayurvedik beslenme bir yaşam bilgisidir. Bu yaşam bilgisinin içinde sağlıklı beslenebildiğimiz takdirde hem çakralarımıza hem de bedenimize büyük fayda sağlar. Çakralar da bedenimizdeki 7 enerji merkezidir. Bu 7 enerji merkezini dengeleme çalışması yaptık. Küçük bir takım dokunuşlarımız oldu. Çünkü yoga, ayurvedik beslenme ve çakra ilişkisi bir bütündür. Bir beden için yaşam bilgisine sahip olan yolda beden için çok önemli 3 büyük adımdır.”

Ayurvedik beslenme içerisinde topraktan gelen her türlü besinin olduğunu ifade eden Samay, konuşmasına şöyle devam etti:

“Baharatlar, ekşi, tuzlu, tatlı, burkucu diye tabir ettiğimiz gıdalar var. Ama olmayan ne var; et. Kırmızı et yok. Kırmızı eti hayatımızdan çıkarıp topraktan gelen her besini kabul edip şifalandırmamız gerekiyor. Ayurvedik beslenme bundan ibaret. Kırmızı et, sindirim sistemi üzerinde yarattığı olumsuz etkiler sebebiyle bir kenara koyuyoruz. Hem sindirim hem de boşaltım sistemine zarar veriyor. Biz daha çok topraktan gelen gıdalarla beslenmeyi tercih ediyoruz. Mesela zeytinyağı ayurvedik beslenmede olmazsa olmazlardan biridir. Ayurvedik beslenme bundan 6000 yıl öncesine dayalı bir bilgidir. Bu bilgiye dayalı olarak beslenme modeli benimsenmiş, bu gıdaları aldığımızda bedenimizi daha sağlıklı, görüntümüzü de daha genç hale getirebiliriz.”