Aras'a İlk Çıkış Kadınlardan!

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'a ilk çıkış, Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi üyelerinden geldi. Meclis üyeleri, Belediye Başkanı Ahmet Aras’a yaptıkları bir basın açıklamasıyla tepkilerini dile getirdi. 

Aras'a İlk Çıkış Kadınlardan!

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'a ilk çıkış, Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi üyelerinden geldi. Meclis üyeleri, Belediye Başkanı Ahmet Aras’a yaptıkları bir basın açıklamasıyla tepkilerini dile getirdi. 

“Kent Konseyi Kadın Meclisi'nden kamuoyuna duyuru” başlığıyla yapılan basın açıklamasında, randevuları olmasına rağmen belediyede Başkan Aras ile görüşebilmek için uzun süre beklediklerini ve daha sonra ayrılmak durumunda kaldıklarını ifade eden Kadın Meclisi üyeleri, Aras’ın 8 Mart 2018'de Kadın Meclisinin manifestosunun taleplerini, imza atarak taahhütname altına aldığını hatırlatarak şu ifadelere yer verdi:

“24 Mayıs 2019 günü, BODTO'da, Kent Konseyi Seçimli Genel Kurul Toplantısı yapılıyor. Bir süre sonra salona Belediye Başkanı Ahmet Aras giriyor ve kürsüden salonda bulunanlara, "Ben Bodrum'u Kent Konseyi ve Meclisleri ile birlikte yöneteceğim. Kent Konseyi ve Meclislerden gelen görüşler benim için öncelikli ve yapılması gerekenler olacak" diyor.

Çok değil üç gün sonra; Tarih 27 Mayıs 2019, Belediye Başkanı Ahmet Aras ile saat 16.30 olarak verilen randevuyu gerçekleştirmek için Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak belediye binasındayız. Randevunun konusu ise, Kadın Meclisi raporunun iletilmesi ve Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın da imzacısı olduğu Kadın Erkek Eşitlik Biriminin oluşturulma aşamalarında izlenecek sürece vereceğimiz katkı ve görüşlerin yanı sıra, gerçekleştirmek istediğimiz Eşitlik Birimi Çalıştay programını konuşabilmekti. Bunu randevu için verdiğimiz dilekçede de belirtmiştik. Saat 16.15'den 18.30'a kadar toplantı salonunda görüşmek için bekledik. Bir müddet sonra saat 17.30'da randevusu olan Şehir Tiyatroları ekibi de belediyeye geldi. Tüm bu saatler boyunca görüşmeyi yapabilmek hepimizin önceliği olduğu için beklemeye devam ettik. Bu arada saat 18.30'da Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın 17.30'da randevusu olan Şehir Tiyatroları için gelen ekip ile görüştüğünü öğrendik. O andan itibaren orada olmamak gerektiğini düşündüğümüz için Belediye binasını terk ettik. Kadın Meclisine uygun görülen bu yaklaşım, makul görülebilecek ya da meşrulaştırılarak normalleştirilecek bir tutum olarak değerlendirilemezdi.

8 Mart 2018'de Kadın Meclisinin manifestosunun taleplerini, imza atarak taahhütname altına alan bir siyasetçinin, seçildikten bir buçuk ay sonra, kentin kadınlarının ve kadın STK'larının bir araya gelerek oluşturduğu Kadın Meclisine yönelik yapılan tutumu protesto ettiğimizi belirtir, Kadın Meclisi'ne gösterilen bu tutumun kadını yok sayma, görmeme ve oyalama politikaları ile örtüştüğünü ifade etmek isteriz.”