Aras, Gençlerin Sorularını Yanıtladı...

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Aslı Mercan’ın hazırlayıp sunduğu, perşembe günü Kent TV ekranlarında yayınlanacak “5N1G Genç Sorular” programında gençlerin sorularını yanıtladı. 

Aras, Gençlerin Sorularını Yanıtladı...

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Aslı Mercan’ın hazırlayıp sunduğu, perşembe günü Kent TV ekranlarında yayınlanacak “5N1G Genç Sorular” programında gençlerin sorularını yanıtladı. 

Yakaköy Mahallesi’ndeki Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’ndeki Orhan Kemal Meydanı’nda gerçekleştirilen ve yaklaşık bir buçuk saat süren program çekimine katılan gençler, Aslı Mercan’ın moderatörlüğünde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a soru ve taleplerini iletti. 

Programda Öğrencilerin barınma sorunundan, ulaşım ve trafik sorununa; alt yapıdan kaçak yapılaşmaya, denizlerin ve kıyıların korunmasından, esnafın durumuna ve istihdam yaratılmasına yönelik projelerle ilgili açıklamalar yapan başkan Ahmet Aras şu açıklamaları yaptı:

“Bildiğiniz gibi göreve geleli daha henüz yüz gün ancak oldu. Uzun yıllardır biriken sorunların çok kısa sürede çözülmesi mümkün olmadığı gibi, biz göreve geldikten hemen sonra başlayan turizm sezonu da alt yapı çalışmalarını durdurmasa da yavaşlattı. Bu süre içerisinde tüm bu sorunlara ilişkin proje gruplarımız çalışıyor. Ayrıca meclis üyesi arkadaşlarımızdan oluşturduğumuz komisyonlarda raporlarını hazırlıyorlar. Yapılacak tüm çalışmalar halka danışılarak yapılacağı gibi, Kent Konseyi ve STK larla, meslek odalarıyla işbirliğini son derece önemsiyoruz. Şu an 5 Yıllık stratejik plan üzerinde çok ciddi bir hazırlığımız var. Büyükşehir Belediyesinin de destek ve katkılarıyla eylül ayından sonra arıtma, içme suyu, katı atık ve kanalizasyonlarla ilgili sorunları çözmüş olacağız. Torba kavşağında inşaatı süren yeni otogar büyük olasılıkla yılbaşında hizmete açılacak, mevcut otogar ve çevresi yeniden düzenlenerek burada içinde kapalı ve açık otoparkların da olacağı bir rekreasyon alanı oluşturacağız. Özellikle yaz aylarında artan nüfus ve trafiği rahatlatmak için yayalaştırma uyguları yapacağız.”

Bodrum’un tanıtımıyla ilgili olarak farklı bir yöntem izlemeyi düşündüklerini ifade eden Aras, “Bodrum’u yurt dışında değil, yurtdışından ilgilileri getirerek Bodrum da tanıtacağız” dedi. Görevlendirmelerle ilgili bir soru üzerine de “kesinlikle liyakata önem veriyoruz, zaten yeni kadro oluşturabilme imkanımız yok ama istihdam yaratıcı projeleri de sonuna kadar destekleyeceğiz” diyen Aras konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bodrum’un artık yeni yapılara, büyümeye değil, var olanı korumaya ihtiyacı var ve biz de bunu yapacağız. Bir yandan var olan sorunları çözmeye çalışırken, diğer yandan da Bodrum’u doğal dokusuna uygun, yaşanır bir kent yapmaya çalışacağız. Öğrenci gençliğin barınma ve yurt sorunu var, bu konuyu Üniversite yönetimiyle görüşüyoruz, çocuklar için park, okul öncesi eğitime yönelik kreşler açmayı planlıyoruz.”

Başkan Aras, Kent Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Oğuz Poyraz’ın Belediyenin ekonomik durumu, borçlar ve belediye mülklerinin durumuyla ilgili sorduğu soru üzerine de şunları söyledi:

“Belediyemizin 90 milyonu Gıda A.Ş ye ait olmak üzere toplam 330 milyon borcu var. Bunların büyük bölümü kamuya ait vergi ve sigorta prim borçlarıdır. Geçmiş yönetimlerin yeterli hassasiyeti göstermemelerinden dolayı ne yazık ki Gıda A.Ş iflas durumuna gelmiş, tahsilatlar yapılamamıştı. Şimdi kaynak yaratmak için tahsilatları hızlandırmaya yönelik önlemler alıyoruz. Gıda A.Ş belki sert bir müdahale oldu ama en azından kurumsal yapısını korur duruma geldi.”

Programın sonunda; belediye başkanlığının bir meslek olmadığını, aksine çok fazla mesai, fedakarlık ve çaba gerektiren bir görev olduğunu, bu görevi yerine getirmek için de gecesini gündüzüne katıp çalışmak zorunda olduklarını belirtti.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın katıldığı 5N1G'yi, Perşembe günü saat 18:30 ve 20:30'da Kent Tv ekranlarında, ayrıca Bodrum Kent Tv'nin Facebook ve Youtube sosyal medya hesaplarında izleyebilirsiniz.