Amerikalı Fon'dan Bodrum'a Büyük Yatırım!..

Uzun yıllardır turizm sektörünü çeşitlendirme konusunda tartışmaların yaşandığı Bodrum’da sağlık turizmi alanında önemli bir adım atılıyor. 

Amerikalı Fon'dan Bodrum'a Büyük Yatırım!..

Uzun yıllardır turizm sektörünü çeşitlendirme konusunda tartışmaların yaşandığı Bodrum’da sağlık turizmi alanında önemli bir adım atılıyor. 

Ekose Holding, Ana Hat Şirketi ve uluslararası çalışmaları yürüten JK&D International şirketi ile Bodrum’da sağlık turizminde önemli bir adım atıyor. Bodrum’da “Sağlıklı Yaşam Köyü” kurulacak. 

Yaklaşık bir buçuk yıl içerisinde faaliyete geçmesi beklenen tesis, Bodrum’daki sağlık turizmine önemli katkı yapacak. Köy içerisinde ise sağlık imkanları başta olmak üzere her türlü imkan sunulacak. “Sağlıklı Yaşam Köyü”nün kurulacağı yer ve diğer detaylar ise ilerleyen süreçte kamuoyu ile paylaşılacak. 

Bodrum’a ziyarete gelen JK&D International Temsilcisi Brian Dennard, Ekose Holding ve Ana Hat şirketinin Bodrum bölgesinden sorumlu partner şirketi Creartive Yapı Mimarlık şirketinden Ali Kansu, sağlık sektöründen Levent Kurtcebe ve uluslararası sivil toplum kuruluşu JCI Bodrum 2019 Şube Başkanı Aslı Mercan’ın da aralarında bulunduğu heyet, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ile biraraya geldi. Heyet Kent Medya Grubu'nu da ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Oğuz Poyraz'a proje hakkında bilgiler verdi.

Bodrum’da 12 ay turizmin konuşulduğu görüşmelerde sağlık turizmi alanında sürdürülebilir, yerel ekonomiyi güçlendirerek istihdam sağlayacak projelerin içerikleri hakkında görüş alış verişinde bulunuldu. 

Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile görüşen heyet, proje için Belediye ve Ticaret Odası’nın tam desteğini aldı.

Bodrum Belediyesi’nin katkılarıyla konu ile ilgili bir çalıştay gerçekleştirilecek. Çalıştayın organizasyonunu Creartive Yapı Mimarlık'tan Alper Esener yapacak. Ekose Holding ve Ana Hat Şirketinin Bodrum bölgesinden sorumlu partner şirketi Creartive Yapı Mimarlık'tan Ali Kansu, Bodrum bölgesinde 12 aylık turizmin sürdürlebilir önemli ayaklarından birtanesini gerçekleştirmek adına çalışmaları sürdüğünü, ilerleyen süreçte projenin detaylandırılacağını ve görüşmelerin süreceğini söyledi. Ali Kansu “Bodrum yerel yönetimleriyle görüşmelerin olumlu geçtiğini ve bu tür projelerde yerel yönetim ve STK‘lar ile proje süresince görüş alış verişlerinin çok önemli olduğuna inandıklarını vurguladı. 

“Sağlıklı Yaşam Köyü” Projesi hakkında Kent Haber’e açıklamalarda bulunan JK&D International Temsilcisi Brian Dennard ise “Bodrum’a getirmeyi planladığımız Geriatri Tesisi için bazı araştırmalar yapmak için geldik. Bunun için Bodrum’un mükemmel bir yer olduğunu düşünüyoruz. Bodrum’da bu tesisin kesin yerini belirlemek için çalışmalar yapıyoruz” diyerek şunları söyledi;

“Araştırmalarımız sonucunda Bodrum’un bu tesis için en iyi yer olduğu kanısına vardık. Partnerlerimiz araştırmaları sonucu buranın en iyi yer olduğunu belirlediler. Biz de partnerlerimize güvendiğimiz için onların izinden gidiyoruz. Biz Türkiye’yi onlar kadar iyi bilemeyiz. Onlar bir öneri yaptıklarında biz bunu ciddiye alırız. Onların çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. Onların önerilerini ciddiye alıyoruz. Zaten onun için buradayım. Partnerlerimizin bize anlattıkları ve şu ana kadar gördüğüm her şey çok güzeldi” ifadelerini kullandı. 

JK&D International Temsilcisi Dennard, Türkiye’de bu yatırımın benzerini yapıp yapmayacakları sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Bodrum dışında başka bir yerde yapmayı çok düşünmüyoruz. Partnerlerimizle diğer projelere de baktık, geriatrik tesisle hiçbir ilgisi yoktu. Biz buranın ambiyansının, yerinin, havasının potansiyel misafirlerimiz için en iyi yer olduğuna inanıyoruz. Burası bunun için mükemmel bir yer” dedi.

Yatırım için Devletten ya da yerel yönetimlerden bir destek bekleyip beklemedikleri ile ilgili de konuşan Dennard, “Bizim beklentimiz sadece projeye olumlu yaklaşmaları. Bize ülkeye gelen başka yabancı yatırımcılar için ne veriyorlarsa aynısını vermeleri. Kaldı ki bu özel bir yatırım. Biz devletten ayrıcalıklı bir muamele beklemiyoruz” diye konuştu. 

Ekose Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Balarısı ise şunları dile getirdi:

“Böyle bir projenin çalışmalarına 6 ay önce başlamıştık. Şu anda artık sona geldik, birçok şey belli. Biz burada birçok sosyal çevrenin de bu konuya destek olmasını istiyoruz. Bu konularda özellikle üniversitelerimizle çok sıkı görüşmelerimiz var. Dün Sayın Belediye Başkanımızla ve Bodrum Ticaret Odası Başkanımızla bu konuda çok yapıcı bir görüşme oldu. Yani biz bütün katılımcıların böyle büyük bir projede bizlere ve bu ülkeye kazandıracağımız bu güzel eserlere katkıda bulunmalarını istiyoruz. Dennard Bey de bu konuda Dünyanın sayılı şirketlerinden birinde. Türkiye’de sadece bu konuda değil, yine çok büyük 2 konuda yatırıma başladık. Bu da üçüncü bir yatırım olacak. Dolayısıyla öncelikle Bodrum’a sonra da ülkemize hayırlı olsun. Çünkü artık yola çıkıldı.”

Nejat Balarısı, “Brian Bey çok mütevazi davranıyor. O, çok büyük bir Bodrumsever. Daha biz tanışamadan önce de Bodrum Bodrum aşkıyla yanan bir işadamı” dedi. 

Tesisi bir buçuk yıl içerisinde devreye sokmayı planladıklarını ifade eden Nejat Balarısı, “Bir buçuk yıl sonra büyük bir kısmı işletilmeye hazır olacak. Çünkü bu projenin içerisinde geriatri kısmı var, SPA otelleri, detoks otelleri, ayrıca sağlıklı yaşam evleri. Bütün bunlar planlandı. İçerisinde çok klas alış veriş merkezi olacak. Buraya gelecek kişiler Dünyanın sayılı insanları. Bunun pazarlaması zaten ortağımız tarafından çok güzel yapılıyor. Merak edenler şimdiden soru sormaya başladı. Ülkenin zaten bu zamanda bu tip işlere ihtiyacı var. Yabancı bir sermaye girişi olacak. Brian Bey’in de dediği gibi biz devletimizden sadece bir gülücük bekliyoruz. Özel bir yatırım olduğu için bunun dışında özel bir talebimiz yok. Biz sermayemizi getirerek bu işi Türkiye’ye kazandırmak istiyoruz. Konuştuğumuz devlet büyükleri de bu konuda gayet sıcaklar” şeklinde konuştu.