Aksona'dan Hayalet Ağ Temizliği

Son süngerci Aksona Mehmet, denizin derinliklerinden metrelerce hayalet ağ çıkardı.

Aksona'dan Hayalet Ağ Temizliği

Son süngerci Aksona Mehmet, denizin derinliklerinden metrelerce hayalet ağ çıkardı.

Bodrum’da Aksona Mehmet olarak bilinen 69 yaşındaki Mehmet Baş, denize balıkçılar tarafından bırakılan ve hayalet ağ olarak nitelendirilen ağları deniz dibine dalarak çıkardı. Çeşitli kurumların desteği ile denize açılan Aksona'ya Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan, oğlu ve bir genç denizci de eşlik etti. 

18 metrelik Aksona Mancorna isimli tekneyle denize açılan ekip, 2 gün boyunca Datça Yarımadası karşısındaki Koca Dağ mevkisinde yaklaşık 50 metreden, metrelerce ağ çıkardı. Çıkarılan ağlar 2’nci gün sonunda Bodrum Limanı’na getirilip Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri ekiplerine teslim edildi. 

Yaklaşık 3 hafta önce yine hayalet ağ temizliğine çıktıklarını ve metrelerce ağ topladıklarını dile getiren Aksona Mehmet, “Denizler ve cennet koylarımız bizim ekmek soframız. Bütün kurumlarımızla el ele verip Denizciler Derneği, Deniz Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, BESİAD, hep birlikte biz diyip koylarımıza ve denizlerimize sahip çıkıyoruz. 45-50 metreden Bodrum Denizciler Derneği Başkanımız Erol Erdoğan ile birlikte bu hayalet ağları temizledik. Dernek ve Ticaret Odası sağ olsun bana mazot sponsorluğu yapıyor. Ben de gidip ekmek teknemizi temizliyorum. Kurumlar bana mazot koyuyor, ben de kellemi koyuyorum. 70 yaşında bir delikanlı olarak gidip denizlerin dibini temizliyorum” diye konuştu. 

HER ŞEYİN BAŞI EĞİTİM...

Ağları denize bırakanlara da mesaj veren Mehmet Baş, “Her şeyin başı eğitim. Her balıkçıyım diyene ruhsat verip, eğitimsiz denizin üzerine salarsan denizin altı bu hale geliyor, leş gibi oluyor. Ekmek soframızdaki hayatı öldürüyor. Şimdi bu ağlar para. Denizin dibine bıraktıkları zaman bir bana haber verseler, gidip onu çıkarsam oradan, hem denizimize zarar vermez, hem kendi ceplerine zararı olmaz, geri kazanılır. Onun için her şeyin başında eğitim, eğitim, eğitim. Güzel ülkemizin protein kaynağı, sağlık kaynağı denizler bizim ekmek soframız. Bunun bilincine vardığımız gün benim güzel ülkemin kaderi değişecek” diye konuştu.

2 günde 4 dalış yaptığını dile getiren Aksona Mehmet, “Metresini ölçmedim ama metrelerce ağ çıkardım. Bir parçasını da görsel olsun diye buraya astım. Basın mensupları aracılığıyla basın mensuplarını bilgilendirelim ve bilinç oluşturalım. Denizin önemini ülkemizin kılcal damarlarına kadar anlatıp işlememiz gerekiyor” dedi.

Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan ise “Aksona Mehmet’i tanıyorsunuz. Değişik fikirleri vardır. Ağ temizlemeden uzun zamandan beri bahsediyordu. Tamam dedik. Dün sabah erkenden 6 gibi buradan çıktık. Yaklaşık 4 saat yoldan sonra Datça Yarımadası’nın karşı tarafında Koca Dağ’ın dibinde, hava da sertti, dalış yaptık. Oradan çıkardıklarımızı görüyorsunuz. İyi bir şey yaptığımızı gördük. Ertesi gün tekrar dalışlara devam ettik. 2 gün fırtınayla canımız çıktı. Çok yorulduk ama değdi. Biz bu ağları oradan kaldırarak balıkların önündeki duvarı açtık” şeklinde konuştu. 

Ağların belediyenin çöp kamyonetine yüklenişini bölgeden geçen yabancı turistler de ilgiyle takip etti. ABD'den Bodrum'a tatile gelen Sandy Handshoe adlı turist, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada "Türkiye harika bir yer. İnsanlar çok misafirperver. Bu beyefendilerin denizin dibine dalıp temizlediklerini görmek harika. Bu çevre için oldukça önemli. Bunu yaptıkları için teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.