Akademik Müzik Öğrencileri Konser Verdi

Bodrum’da müzik eğitimi alan “Akademik Müzik” öğrencileri, “Klasik Müzik Konseri” verdi.

Akademik Müzik Öğrencileri Konser Verdi

Bodrum’da müzik eğitimi alan “Akademik Müzik” öğrencileri, “Klasik Müzik Konseri” verdi.
  
Emekli İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçısı ve Eğitimci Nadi Atasoy’un kurduğu “Akademik Müzik”ten yaklaşık 15 öğrenci müzik dinletisi sundu. Bodrum’da faaliyet gösteren özel bir okulun salonunda gerçekleştirilen konseri öğrencilerin aileleri ve yakınları izledi.

Konserin başında tek tek sahneye çıkıp piyano ve keman çalan, yaşları 4 buçuk ile 17 arasındaki öğrenciler daha sonra hep birlikte performans sundular. 

Konserde bir konuşma yapan öğrencilerin eğitmeni Nadi Atasoy, “Bugün öğrencilerimiz, öğrendiklerini size sunacaklar. Klasik parçaların yanı sıra benim yazdığım, erken keman eğitim metodu içinde bulunan piyano eşlikli olarak düzenlenmiş Türküler ve öğrenmeyi kolaylaştırıcı özgün bestelerden oluşan bir demet de sunacaklar. Neden Türkü metoduyla yazdığımızı da sizlere anlatmaya çalışayım. Diğer ulusların keman metodu, piyano metotlarını dinlediğimiz zaman, örneğin Rus metoduna baktığımız zaman Rus halk ezgileri var. Alman metoduna baktığımız zaman Alman halk ezgileri var. Ama Türk metoduna baktığımız zaman çok az sayıda olmasına rağmen onlarda da Alman halk ezgileri var. Burada bir çarpıklık var diye düşündüm. Çocuklar kemanı öğrenirken kendi kulaklarındaki öz ezgilerle yoğrulsunlar, oradan hareketle uluslararası bir bakış açısına kavuşsunlar diye düşünerek bu metodu oluşturdum. İyi ki de oluşturmuşum, çocuklar çok kısa sürede çok temiz sesler çıkaracak hale geldiler” ifadelerini kullandı. 

Öğrenciler konserde çeşitli klasik müzik eserlerinden oluşan bir seçki ve Nadi Atasoy’un yazdığı erken keman eğitimi içinde bulunan, piyano eşlikli düzenlenmiş Türkülerden oluşan bir demet sundular. 

Öğrencilerin performansı, katılımcıların beğenisini kazandı.