65 Yaş Üstü Yolcunun Suçu Ne?

65 Yaş Üstü Yolcunun Suçu Ne?

Türkiye’de 4376 sayılı yasaya göre 65 yaş ve üstü vatandaşlara şehir içinde ücretsiz seyahat imkânı tanınıyor. Çok yerinde ve olması gereken bir uygulama. Çünkü emekliliğinde rahat etmek isteyen insanlar, özgürce seyahat edebiliyor ve bütçelerine az da olsa bir katkı sağlanıyor.

Aynı durum Muğla ve ilçeleri içinde geçerli. Bu sayede ulaşımın çok pahalı olduğu Muğla’da son 3 yılda 65 yaş üstü vatandaşlarımız bir nebze olsun rahat ediyor. 
Ücretsiz seyahat hakkı tanıyan düzenleme ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bütçesinden aylık araç başı 750,00 TL’de ücret ödeniyor. 

Fakat gelin görün ki şoför esnafı bu uygulamayı hiç ama hiç sevmiyor. Hatta geçen yıl yaptıkları bir basın açıklamasıyla 65 yaş ve üstü vatandaşların şehir içi ulaşımından ücretsiz faydalanmasının bazı kişiler tarafından özel seyahate dönüştüğünü, bu uygulamadan büyük zarar gördüklerini söylediler.

Bu hoşnutsuzluklarını yüksek perdeden de gösteriyorlar. Maalesef bazı şoför esnafı bu vatandaşlarımıza çok kötü davranıyorlar. Şahsen şahit olduğum birçok durumda şoförler 65 yaş üstü vatandaşlarımızı duraklardan alırken homurdanıyor, indirdikleri zaman arkasından konuşuyor, bir durak gittikleri için laf ediyor. 

Yasaya göre bu hakka sahip olan vatandaşlarımızı bedavacı, avantacı, fırsatçı olarak görüyorlar ve buna göre davranıyorlar.

Böyle muamele gören insanlarımızın düştüğü durumu düşünebiliyor musunuz? 

Hayatları boyunca çalışıp, didinip, çocuk yetiştirip yorulan, emekliliklerinde rahat etmek isteyen bu insanlar, minibüse çekine çekine biniyor. Hatta bazıları bu durumu yaşamamak için normal seyahat kartı alıp, toplu taşıma araçlarını ücretli kullanıyorlar.

Düşünün yasa size bir hak vermiş ama siz şoför esnafından çekindiğiniz için bu hakkınızı kullanmıyorsunuz.

Elbette bu vatandaşlarımıza gerekli saygıyı gösteren, onların rahat seyahat etmesini sağlayan şoförlerimiz de var. Ama özellikle son aylarda gerek sosyal medyada gerekse bireysel olarak tepkisini gösteren vatandaşlarımız, azımsanmayacak kadar fazla.

Buradan başta Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi olmak üzere tüm ilçelerde ki şoförler ve otomobilciler esnaf odalarına sesleniyorum; lütfen yasayla bu hakka sahip olan bu insanlara şoförlerin gerekli saygıyı göstermelerini sağlayın ve kötü davranışlar içinde olan esnafınızı uyarın. Hayatlarının en rahat döneminde olan bu insanlara bu stresi yaşatmaya kimsenin hakkı olmadığını da lütfen unutmayın!