1838'den Bu Yana Bodrum Kalesi Fotoğrafları Sergileniyor

Bodrum Kalesi’nin 1838 yılından 2000’li yıllara kadar çekilen 26 görülmemiş fotoğrafı sergileniyor. 

1838'den Bu Yana Bodrum Kalesi Fotoğrafları Sergileniyor

Bodrum Kalesi’nin 1838 yılından 2000’li yıllara kadar çekilen 26 görülmemiş fotoğrafı sergileniyor. 

Bodrum’un adeta arşivini tutan evli ve 3 çocuk babası Ali Şengün’ün arşivindeki 26 Bodrum Kalesi fotoğrafı, Müzeler Haftası dolayısıyla kaledeki Haluk Elbe Sanat Galerisi’nde sergilenmeye başladı.

Sabah saatlerinde açılan sergiyi, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Nadir Alparslan da ziyaret etti. 

Sergi hakkında basın mensuplarına bilgiler aktaran Ali Şengün, “Müze müdürümüz Tayfun Selçuk Bey, kalenin açılışında bir sergi yaparmısın diye rica etti. Ben de bütün sosyal ve kültürel etkinliklere Bodrum için, Bodrum yararına katılmaya özen gösteriyorum. Dolayısıyla elimdeki fotoğrafları değerlendirme açısından uygun olacağını gördüm. Beraber kalenin 26 tane eski fotoğrafını seçtik. Güzel de oldu. Bakalım gezenler ne diyecek?” diye konuştu. 

10 yıldır fotoğraf topladığını dile getiren Şengün, “Mesela 1843 yılında çekilen fotoğrafı, çekilen ilk fotoğraflardan biri. Müthiş bir fotoğraf. Bunu internetten buldum. 10 yıldır Dünyanın her yerinden fotoğraflar topluyorum. Bayağı büyük bir arşiv oldu. Bunu bir şekilde değerlendireceğiz. Festivallerde 2 sergi yaptım. Bu üçüncü sergi. Elimizden geleni yapıyoruz. Bodrum için herkesin elinden geleni yapması gerektiği inancındayım. Fotoğrafları Dünyanın her yerinden, mezatlardan, satışa çıkaran şahıslardan topladım. 1838’li yıllardan 2000’li yıllara kadarki kale fotoğrafları burada. Benim elimde yaklaşık 30 bin Bodrum fotoğrafı var” dedi. 

Sergi, 24 Mayıs tarihine kadar gezilebilir.