15 Temmuz Şehitleri Anıldı...

Bodrum’da “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla bir anma programı düzenlendi.

15 Temmuz Şehitleri Anıldı...

Bodrum’da “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla bir anma programı düzenlendi.

15 Temmuz 2016'da yaşanan ve TSK içerisindeki Fethullahçı bir cunta tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan hain kalkışmanın üzerinden 3 yıl geçti. Demokrasi ve Milli Birlik Günü ilan edilen 15 Temmuz’da tüm Türkiye’de olduğu gibi Bodrum’da da bir anma programı düzenlendi.

Bodrum Kaymakamlığı tarafından Bodrum Belediyesi’nin destekleri ile düzenlenen programa Kaymakam Bekir Yılmaz, Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Şükrü Aslan, İlçe Garnizon Komutanı Albay İzzet Adagideli, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Cüneyt Yörükoğlu, Sahil Güvenlik Komutanı Binbaşı Süleyman Ercan, Ak Parti Eski Milletvekili Mehmet Metiner, Ak Parti İlçe Başkanı Ömer Özmen, MHP İlçe Başkanı Ömer Varan, gaziler, daire amirleri, çeşitli STK’ların temsilciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Program, 15 Temmuz kahramanları ile ilgili video gösterimleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının dev ekrandan canlı yayınlanması ile başladı. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşının okunması sonrası Şehit Türkmen Tekin Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Seda Nur Faydacı 15 Temmuz şiirini okudu.

Daha sonra kürsüye gelen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, hain darbe girişiminin üzerinden 3 yıl geçtiğini anlatarak şöyle dedi:

“Biz nasıl geçtiğini anlayamadık. Çok hızlı geçti ancak şehitlerimizin, gazilerimizin aileleri gerçekten bu günleri çok acı geçirdi. Bu 3 yıl onlar için çok zor geçti. Bu topraklar bin yıldır her türlü saldırıya, ihanet girişimine göğüs gerdi, dimdik durdu. Biz bugün bu topraklarda aldığımız nefesi, huzuru ve güveni şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin sayesinde alıyoruz. Bu millet ne çektiyse hep kendi içerisindeki İrlandalılardan çekmiştir. Hiçbir dış güç bu ülkeye diz çöktüremedi. Ancak hep içimizdeki İrlandalıları istismar ederek bizlere diz çöktürmeye, bu kadim toprakları, Atamızın mirasını almaya, bizi bu topraklardan sürmeye çalıştılar. Bizi zayıf düşürmeye çalıştılar. Hala da çalışıyorlar. Ancak milletimizin sağduyusu sayesinde başarıya ulaşamıyorlar.”

Aras’ın konuşması sonrası kürsüye gelen Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, sözlerine şöyle başladı:

“Bilindiği üzere 3 yıl önce artık hepimizin çok iyi tanıdığı, akıllarını kiraya vermiş, maskesi düşmüş kahpe vatan hainlerinin alçakça darbe girişiminde bulunduğu günü yani 15 Temmuz'u Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak hep birlikte idrak ediyor, bu şanlı destanı tarihimize altın harflerle yazanları rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Hepinizin malumu, çalışma ve eylemlerini dini bir görüntü altında sürdüren, milletin inanç ve sadakatinden nemalanan, din istismarı yapan hain bir örgütün, bütün kirli hayallerini gerçekleştirmek üzere, kadın-erkek yaşlı-genç-çocuk demeden kendi insanlarını katledecek, kendi kurumlarını uçaklarla bombalayacak kadar hayâsız bir kalkışma girişimini, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, aziz milletimizin feraseti, cesareti ve kararlılığı ile Allaha şükürler olsun boşa çıkarttığımız o özel zaman diliminin 3. yıldönümündeyiz. Bundan 3yıl önce Sayın Cumhurbaşkanımız ve iktidarı ve muhalefeti ile milli hâkimiyetin sembolü olan TBMM’miz başta olmak üzere aziz milletimizin hayatı pahasına ortaya koyduğu bu demokratik duruş, hiç abartısız dünya demokrasi tarihinde eşi görülmemiş bir olay ve en mütevazı ifadeyle eşsiz bir demokrasi destanıdır.Büyük Türk Milletinin vatan sevgisinin, iman gücünün, ferasetinin, cesaretinin tezahürüdür. İlimiz ve ilçemizde ilk günden itibaren her birimiyle ve her ferdiyle bu onurlu ve dik duruş içerisinde layık olduğu yeri almıştır.”

“Elbette bu sinsi ve hain yapıyla mücadelemiz henüz bitmemiştir” diyerek konuşmasına devam eden Kaymakam Yılmaz, “İçinde bulunduğumuz bu zor coğrafyada her zaman uyanık, her zaman bir ve diri olmak zorundayız. Asla rehavete kapılmamalıyız. Birlik ve beraberliğimize bugünlerde olduğu gibi hep sahip çıkmalı, yaşanılan olayları siyaset üstü bir memleket meselesi olarak görmeli oynanan bu sinsi oyunlar karşısında dimdik duruşumuzu devam ettirmeliyiz. Bugün emperyalist güçlerin taşeronluğunu yapan FETÖ/PDY, PKK ve DEAŞ, DHKPC gibi terör örgütlerinin birlikte hareket ettiğini, hedeflerinde Güçlü Türkiye Cumhuriyeti Devletinin olduğunu, Milletimizi, devletimizi bölmek, parçalamak güçsüz kılmak, böylece tüm İslam alemini, tüm mazlumları çaresiz bırakmak olduğunu hepimiz çok net biliyoruz. Fakat gafiller bilmiyorlar ki, karşılarında artık haksızlığa karşı boyun eğen değil, kefenini giymiş liderler ve vatanı için tanka topa tüfeğe uçağa karşı göğsünü şanlı tarihinde olduğu gibi siper eden hainlere fırsat vermeyen, dünyayı dar eden kahraman bir millet vardır. Çanakkale ruhu vardır. Sultan Alparslan’ların, Fatihlerin, Turgut Reislerin, Mustafa Kemallerin emanetine sahip çıkan, ecdadının izinden yürüyen şerefiyle ölen, ama asla eğilmeyen aziz bir milletin evlatları vardır” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından İzmir Yıldırımlar Mehter ve Bando Takımı marşlar çaldı. Daha sonra sahneye çıkan Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Öğretmenler Korosu müzik dinletisi sundu. 

Program Adliye Camisi'nden sela okunmasıyla sona ererken, Belediye Meydanı’nda şehitler için lokma dağıtıldı. 

Ayrıca etkinlik boyunca 15 Temmuz ile ilgili fotoğraf sergisi Belediye Meydanı’nda sergilendi. Meydandan geçen yerli ve yabancı turistler fotoğrafları yakından inceledi.