11 Kasım'da 3 Milyon Fidan Dikilecek

Yaz aylarında yoğun yangınlarla mücadele eden Türkiye, sonbaharda dikilecek fidanlarla Guinness rekorlar kitabına girmeye hazırlanıyor.

11 Kasım'da 3 Milyon Fidan Dikilecek

Yaz aylarında yoğun yangınlarla mücadele eden Türkiye, sonbaharda dikilecek fidanlarla Guinness rekorlar kitabına girmeye hazırlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Kasım ayında İzmir, Muğla, Fethiye ile beraber çeşitli bölgelerde aynı anda 3 milyon fidan dikerek Guinness rekorlar kitabına girme projesi olduğunu açıkladı. Pakdemirli, "11 Kasım’da saat 11.00'de tüm vatandaşlarımızı Guinness rekorlar kitabına girmek üzere açıklayacağımız illerde fidan dikimine davet ediyorum" dedi.

11 Kasım’daki rekor denemesi ile tek seferde 3 milyon fidanın aynı anda dikilmesi hedeflenirken, yaz boyunca yanan alanlarda yapılacak ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra; bir ülkenin gücü olan orman alanlarının artırılması amacıyla Bakanlığımız var gücüyle çalışmaya devam edecektir.

Orman Bakanlığı'ndan yapılan yazılı basın açıklamasında Türkiye'nin Orman yangınlarıyla mücadelede oldukça başarılı olduğu ifade edilerek ülkemizde yangına müdahale süresinin kısalmış olmasının daha büyük felaketlerin önüne geçmekte olduğu vurgulandı. Açıklamada 2003’te yangına ilk müdahale süresi 40 dakika iken; 2018’de 14 dakikaya indirildiği, şimdiki hedefin ise 12 dakika olduğu belirtildi.

Türkiye’de son 10 yılda 66 bin 648 hektar alan yangınlardan zarar gördü. Yangınlar sonrası yapılan çalışmalarla bu alanlarda 75 milyon 44 bin 830 fidan dikildi.
Bu dönemdeki yangınların yüzde 88’i insan kaynaklı olurken; yüzde 12’si ise doğal yangınlar oldu. 

Bakanlık açıklamasında, son 16 yıla bakıldığında; 2002’de 20,8 Milyon Hektar olan orman alanının, 2018’de 22,6 Milyon Hektara çıkarıldığı, bu 16 yıllık süreçte, yanan alanların yanı sıra yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile Türkiye genelinde 4.5 milyar fidanın toprakla buluşturulduğu belirtildi.

Son bir yılda Türkiye'de 256 milyon fidan dikilirken, Çin ve Hindistan’dan sonra, ülkemiz dünyada en fazla ağaçlandırma yapan üçüncü ülke oldu. Türkiye'nin orman varlığı noktasındaki 2023 hedefi ise 7 milyar adet fidanı toprakla buluşturmak.