26°
Hava Durumu
Hissedilen : 27°
Gorus Mesafesi : 20.0 Km
Basinc : 1011 hPa
Ruzgar : 10.9 Km/S - Bati
Nem : 62%
canlı izle
RAMAZANDA BESLENME ÖNERİLERİ
20/06/2015

Ramazanın gelmesiyle beraber yine sofralarımız bereketlendi. Artan yemek çeşitleri, tatlılar vb. ile kilo alma riski de artmaktadır. Bu nedenle kronik hastalığı olanlar için oruç tutmak riskli olabilir. Kalp-damar ve yüksek tansiyon hastalığı olup ilaç kullananlar, diyabet hastaları, hamileler, böbrek yetmezliği ve diyaliz hastaları, kanser tedavisi görenler, çocuk ve yaşlılar ile hamileler riskli gruptadır. Ramazanın yaz ayına denk gelmesi de sahur ve iftar arasında geçen süreyi oldukça uzatıyor. Bu süreyi aç ve özellikle de susuz geçirirken günlük yaşamın ve sağlığınızın etkilenmemesi için Ramazanın önemli gereklerinden birisi olan Sahur öğününü ihmal etmeyin. Sahura kalktığınızda hafif bir kahvaltı seçeneğini mevsim meyveleriyle zenginleştirerek tüketmeye çalışınız. Az tuzlu beyaz peynir, haşlanmış yumurta, tahıllı ekmek, yeşillik, ceviz içi, kuru hurma, karpuz seçenekler arasında yer almaktadır. Sahura kalktığınız saat itibariyle birşeyler yedikten sonra en az 30 dk. beklemeniz gerekmektedir. Bu süre içinde ortalama 1lt su tüketimi önerilmektedir. Tuzlu peynir, zeytin vb.den kaçınarak gün içinde susuzluk hissi yaşamazsınız.

Açlık hissi ilk günlerde sizi zorlasa da sonraki günlerde daha kolay hale gelmektedir. İftar saatine kadar aşırı yorucu işler yapmak su kaybı oluşturmaktadır. Bu şekilde oruç tutmak ne kadar tehlikeli ise, bütün günü uyuyarak geçirmek de o kadar yanlıştır. İftar vakti geldiğinde öncelikle 1 bardak su içerek orucunuzu bozmanız ve arkasından 1/2 kâse az yağlı bir çorba içerek başlangıç yapmanız tavsiye edilir. Sonrasında mutlaka bir süre beklemeniz ve midenizi dinlendirmeniz gerekir. İftarda yiyeceklerinizi iki öğüne bölmeniz hem sağlıklı hem de kilo aldırmadan oruç tutabilmenizi sağlar. Beklemenin ardından bir çeşit sulu ana yemek seçimi ile yanında cacık veya salata ile kombin yapmanız uygun olur. Ana yemeklerinizi etli sebze, baklagıl, zeytinyağlılardan seçebilirsiniz. Ağır hamurlu yemekler, ya da kızartılmış sebzeler, yağlı etler tüketmek yemek sonrası sağlık sorunlarına ve bağırsak sorunlarına sebep olabilir. Yemek esnasında ramazan pidesi tüketmek isterseniz hergün olmamak şartıyla bir avuç büyüklüğünde dilim kullanarak öğünü tamamlayabilirsiniz. Yemekten sonra tekrar dinlenip 2 saat içinde 1 porsiyon taze mevsim meyvesi ve yoğurt ya da süt tüketerek kan şekerinizi dengeleyen bir ara öğün yapabilirsiniz.1 şişe doğal maden suyu da gün içindeki halsizliğinizi almak için içebilirsiniz.

Ramazan denince birçok insan için akla ilk gelen tatlıdır. Tatlı tüketiminden kaçınmak gerekir. Haftada 1-2 kez iftar sonrasındaki ara öğününüz yerine hafif bir sütlü tatlı ya da şekersiz komposto veya sade dondurma tercih edebilirsiniz. Çay ya da kahve içmek isterseniz sade olacak şekilde tüketebilirsiniz. İftardan yatana kadar olan süre içinde ortalama 1,5 lt su tüketmek gerekmektedir.

Hayırlı Ramazanlar...

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30