13°
Hava Durumu
Hissedilen : 13.3°
Gorus Mesafesi : N/A
Basinc : 1012 hPa
Ruzgar : 1.9 Km/S - GB
Nem : 81%
canlı izle
YAŞAM KALİTESİNİ YÖNETEN ORGAN...
Tarih: 04/02/2018
Kaynak: Kent Haber
YAŞAM KALİTESİNİ YÖNETEN ORGAN...
Bodrum Clinic İnternational Tıp Merkezi doktorlarından Genel Cerrah Doç. Dr. Cengiz Kayahan, tiroit bezi hastalıkları hakkında açıklamalarda bulundu. Kayahan, kendisi çok küçük ama yaptığı işlem çok büyük olan tiroit bezi hastalıklarının tedavi edilmediği takdirde yaşam kalitesini düşürdüğünden de bahsetti.

Tiroit bezinin halk arasına guatr olarak bilinen küçük bir organ olduğuna işaret eden Genel Cerrah Doç. Dr. Cengiz Kayahan, “Vücudumuzun çalışması tamamen tiroit bezinin çalışmasına bağlı. Ben genellikle küçük dev organ diye tanımlıyorum. Tiroit bezi hastalıklarının bir çok çeşidi var. Fiziki olarak sorun yaratan hastalıkları var veya hormonal dengesizlikle karşımıza çıkan hastalıkları var. İlave olarak bütün organlarda karşımıza çıktığı gibi bir de kanserleri var. Dolayısıyla bunların arasındaki ayrımı mutlaka ve mutlaka yapmak lazım.

Boyunda şişliği olan herkesin illaki cerrahi veya ilaç tedavisine ihtiyacı olmadığını vurgulayan Bodrum Clinic İnternational Tıp Merkezi doktorlarından Genel Cerrah Doç. Dr. Cengiz Kayahan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Boyunda şişlik olmadan da tiroit fonksiyonlarında bir takım bozukluklar ve kişinin yaşamını bozan hastalıklar söz konusu olabilir. Eğerki vücudumuzda normalin ötesinde bir halsizlik, bitkinlik, çarpıntı, yorgunluk veya isteksizlik gibi bir olay saptayabiliyorsak veya yaşam kalitemizde düşüklük saptayabiliyorsak ilk önce araştırılması gereken tiroit olmalı.”

Tiroit bezi hastalıklarının tanısı hakkında da bilgiler veren Genel Cerrah Doç. Dr. Cengiz Kayahan “Tiroiti fiziksel veya hormonal değerlerle ele almak lazım. Bunun için hastayı çok fazla üzmeyen, hastaya zarar vermeyen bir takım tetkiklerle bu kararları verebiliyoruz. Kan tahlilleri veya ultrason bu konuda bizim en büyük yardımcılarımız. Gerekli olduğu takdirde belki küçücük bir iğne ile tanıyı net olarak koymamız mümkün ama bu tip yaşam kalitemizi bozan hastalıklarda aklımıza ilk getirmemiz gereken tiroit. Çünkü yaşamımızın kalitesi tamamen ve tamamen tiroide ve buna bağlı olarak da diğer organların sağlığına bağlı. Konunun uzmanı olan kişilere danışıp hayatımıza yön vermek en doğru adım olur kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | Bodrum Kent Radyo Tv. A.ޞ. | Kalekonut Sosyal Tesisleri BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30 (PBX)