19°
Hava Durumu
Hissedilen : 19.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1014 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - BGB
Nem : 68%
canlı izle
TİCARİ YATLAR İÇİN UMUT VEREN AÇIKLAMA
Tarih: 24/01/2018
Kaynak: Kent Haber
TİCARİ YATLAR İÇİN UMUT VEREN AÇIKLAMA
Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Türk bayraklı ticari yatların yurtdışına çıkış yasağı ile ilgili bir çalışma yapıldığını, ahşap guletleri geleneksel metotlarla üretilen tekneler statüsüne sokup, özellikle Yunan adalarında yaşanılan bağlama problemlerinin ortadan kaldırılacağını ve seferlerin serbest hale geleceğini söyledi. Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Arif Yılmaz ise Oda olarak çalışmalara katkı vermeye hazır olduklarını söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, yabancı karasularda el konulan tekne sayısında artma olması nedeniyle, Türk Bayraklı gemilerin uluslararası sularda beyaz bayraktan gri bayrağa düşme tehlikesine karşı ticari yatların yurtdışına sefer yapmasını yasaklamıştı. Denizciler bu uygulamanın mavi yolculuğu büyük bir darbe vuracağını ifade ederek bir çözüm bulunmasını talep ediyordu.

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, önceki gün ilçe danışma toplantısı için geldiği Bodrum'da, sorunu hem bakan hem de müsteşar yardımcısına ilettiğini ve olumlu geri dönüş aldığını belirterek şunları söyledi;

“Özellikle Yunan adalarında Türk teknelerine karşı haksız bir uygulama var. Bizim teknelerimizi bazı eksiklikler bularak bağlıyorlar. Bununla ilgili belirli bir oran var; eğer 25 tekneniz bağlanırsa uluslararası sularda beyaz bayrağınız gri bayrağa dönüşüyor. Özellikle uluslararası nakliyelerde çalışan büyük gemilerimiz sıkıntı çekebiliyor. Bu sorunla ilgili birkaç görüşme yapılmasına rağmen Yunan mercilerin keyfi uygulamalarının devam etmesi sonucu bakanlığımız önlem aldı. Yunanistan’a gidişler tedbiren askıya alındı. Daha sonra da teknelerimizde eksik olarak görülen maddeleri gidermek açısından teknelere bir talimat verildi. Ama bunlar da o kadar uzun detaylı olaylar ki bir tekneye ciddi miktarda maliyet ve külfet getirecekti.”

Yurtdışına çıkış sorununu aşabilmek için Denizcilik Müsteşarlığının bir çalışma yaptığını ifade eden Kadem Mete, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bu sorunu aşabilmek açısından özellikle Denizcilik Müsteşarlığımızın yaptığı bir çalışma var. Dünya’da denizciliğin sayılı isimlerinden olan İngiltere’de ahşap teknelerle alakalı bir kıstas vardı. Geleneksel metotlarla yapılan tekneler diye bir başlık altına alıp bunu, bunlarda farklı özellikler istenebiliyordu. Mavi turda kullandığımız teknelerimiz çoğunlukla ahşap. Bunları geleneksel metotlarla üretilen tekneler kıstasına sokup, diğer fiber veya sac teknelerden istenen özellikleri bunlardan istemeyerek Yunan makamların keyfi uygulamalarının üstesinden gelebilmek için bir çalışma yapıyorlar. İnşallah bu çalışma tamamlandığında böyle bir sıkıntı yaşanmayacak. Guletlerimizle sezona hazırlıklı bir şekilde girmiş olacağız. Bunu ben özellikle buradaki denizci kardeşlerimle paylaşmak istedim. Bir müjde olarak söyledim. İnşallah bu çalışma en kısa zamanda tamamlanmış olacak” dedi.

Konu ile ilgili görüşlerini sorduğumuz Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Arif Yılmaz, sorunun büyük olduğunu ve gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılarak çözülmesini beklediklerini ifade ederek şunları söyledi;

"Bizim sorunumuz kendi sularımıza kapalı kalmamız. Eylül ayından beri hapsolduk. Liman başkanlıkları ticari yatlarımıza yurtdışı çıkışı vermiyor. Bir takım düzenlemelerin yapılması gerekiyor, onu bekliyorlar. Şu anda da o çalışmaları yaptıklarını ifade ediyorlar. Buradaki sıkıntı, biz hala yatla gemiyi ayırmadık. Bu ayrımı mevzuatta yapmadık. Bunun getirdiği bir takım yan etkilerle de bugüne geldik. Biz uzun yıllardır yatlarla gemilerin ayrılması konusunda talepte bulunuyoruz. Hatta geçtiğimiz yıl yaptığımız çalıştayda da bunun ciddi problemler yaratabileceğini ve çözüm önerilerini ifade ettik. Ahşap yatların ayrı sınıflanması, gemi ile yatların ayrılması, gemi adamları yönetmeliğinde bir takım değişiklikler gibi önerilerimiz oldu. Biliyorsunuz bazı şeyler hemen yapılmıyor. Sezon geldiğinde bir takım gemi tutulmalarının arasında yat tarzında diyebileceğimiz ama kağıt üzerinde çoğu yolcu gemisi olan, bir tane de ticari yat kağıtlı yatımız vardı. Önlem olarak da çıkışımız yasaklandı” dedi.

İlgili düzenlemeler yapılırken oldukça titiz çalışılması gerektiğini de ifade eden Arif Yılmaz, Deniz Ticaret Odası olarak katkı vermeye hazır olduklarını belirterek şöyle konuştu;

“Dünyada bununla ilgili çalışmalar yapılmış. Yunanistan da eski tarz teknelerini korumuş durumda, mevzuatına koymuş durumda. Bizim yapacağımız da basit. Mevzuattaki değişiklikleri yapacağız, teknelerimizin kağıtlarını değiştireceğiz. Bunu yaparken titiz çalışmamız lazım. Çünkü sırf teknelerin kağıtlarının değişmesi değil, gemi adamları ve çalışmayla ilgili bir takım sözleşmeler var. Bunları dikkate almamız lazım. Birini halledip de diğerinden tekrar tutulmalar yaşamayalım. Deniz Ticaret Odası olarak bildiğimiz kadarıyla tüm gayretimizle katkı vermeye hazırız. Ama üzücü olan şu; yakın bir sürede yapılacağı söylenen değişikliklerin ne olduğu konusunda haberimiz yok. Olsa yorum yapabiliriz. Ama uzman arkadaşlara güveniyoruz. Umarım bizi orada zor duruma düşürecek bir şey çıkarmazlar. Ya da zor duruma düşersek de bütün çıkışları durduruyorum gibi bir sistem uygulamazlar. Basit bir örnek vereyim; şu anda siz turist olarak gelseniz birbirinin aynı fakat biri Türk diğeri yabancı bayraklı teknelerden yabancı bayraklı olanla çıkış alabiliyorsunuz ama Türk Bayraklı olanla alamıyorsunuz. Bunlar biraz hassas konular, biraz dikkat edilmesi lazım yoksa 50 yılda dişimizle tırnağımızla marka haline getirdiğimizi mavi yolculuğumuz davulla zurnayla diğer ülkelere teslim etmiş olacağız” dedi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30