22°
Hava Durumu
Hissedilen : 22.3°
Gorus Mesafesi : 20.0 Km
Basinc : 1014 hPa
Ruzgar : 8.7 Km/S - KB
Nem : 77%
canlı izle
SEYMEN'DEN ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ BİLDİRİSİ
Tarih: 10/01/2018
Kaynak: Kent Haber
SEYMEN'DEN ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ BİLDİRİSİ
CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" için bir mesaj yayımladı.

"Dünyada ve Ülkemizde olup bitenler hakkında toplumun doğru bilgiye ulaşmasında en önemli katkıyı sunan basın emekçilerinin çalışan gazeteciler gününü kutlarım" ifadeleriyle başlayan mesajında gazetecilik mesleğinin zorluklarına dikkat çeken Seymen, açıklamasında basın şehitlerini de anarak şu ifadeleri kullandı;

"Yeryüzündeki kutsal mesleklerden birisinin mensubu olan siz gazetecilerin bu önemli gününüzü kutlarken, diğer yandan da mesleki sıkıntılarınızı görmezden gelmek, dile getirmemek gibi bir lüksümüzün olmadığını da bize unutturmamalıdır.

Gelişen teknoloji, hızla artan iletişim araçları, beraberinde aynı oranda bilgi kirliliğini de getirmiştir. Bu nedenle de haber değeri taşıyan olayların haber değeri taşımayanlarla yer değiştirdiğini üzülerek gözlemlemekteyiz.

Hayatın her alanı gibi günümüz Türkiye’sinde basın da sadece mesleğini yapan gazetecilerin elinden çıkmış, büyük sermayenin yani medya patronlarının tekeline geçmiştir. Kırılma işte tam da bu noktadan başlamıştır. Halk haber alma özgürlüğünü, basın mensupları da olmazsa olmazları olan özgürlük ve tarafsızlığını yitirdiler. Yitirmek istemeyenler, ya işinden, ekmeğinden oldular ya da hapse atıldılar. Hapisteki gazeteciler sıralamasında dünya birinciliğini oynamaktayız. Uygar dünyada gazetecinin kalemi özgürdür, flaşı özgür patlar, kameraları kamu yararı çalışır. Biz de ise durum tam tersinedir. Bu özellikleri taşıyan gazete, gazeteci, televizyon kanalı sayısı bir elin parmakları kadardır. Üzülerek söylüyorum geriye kalanların, ya kalemleri kırılmış adliye koridorlarında, hapistedirler, ya da kalemlerini kiraya vermiş sipariş haber yapmaktadırlar.

Hani yasama, yürütme ve yargıdan sonra gelen dördüncü güç basındı? Hani basın vatandaşın gözü kulağıydı? Bu mudur özgür basın ve gazetecilik? Bu mudur? Haber alma özgürlüğü?

Siyasi iktidar, medya patronları ve onların kalemşörleri, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in basın için söyledikleri ve tavsiyelerini galiba unutmuşlar. Milli Mücadelemiz sırasında bizzat Gazi Paşamızın talimatlarıyla sırasıyla Minber, İrade-i Milliye, Hakimiyet-i Milli gazeteleri çıkartılmış yetmemiş bugün hala yayın da olan Anadolu Ajansı kurulmuş, sanırım bundan bihaber olsalar gerek.

Buradan, kalemine sahip, okuyucusuna sadık, ilkelerine bağlılıklarından ötürü şehit olan gazeteci-yazar Uğur Mumcu’yu, Abdi İpekçi’yi, Çetin Emeç’i, Hırant Dink’i, Metin Göktepe’yi ve diğer basın şehitlerini saygı ve rahmetle yâd ediyor, çalışan gazeteci arkadaşlarımızın gününü kutluyorum."

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30