22°
Hava Durumu
Hissedilen : 22.3°
Gorus Mesafesi : 20.0 Km
Basinc : 1014 hPa
Ruzgar : 8.7 Km/S - KB
Nem : 77%
canlı izle
KALEDE AĞAÇ KESİMİNE TEPKİ!
Tarih: 09/01/2018
Kaynak: Kent Haber
KALEDE AĞAÇ KESİMİNE TEPKİ!
Bodrum Kalesi’nde yürütülen restorasyon çalışmaları kapsamında kale içerisindeki bazı ağaçların kesilmesi vatandaşların tepkisine neden oldu. Yetkililerden edindiğimiz bilgilere göre kale surlarına zarar veren ağaçların Anıtlar Kurulu kararı ile kesildiği bildirildi.

Geçtiğimiz Ekim ayında başlayan “Bodrum Kalesi Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon, Teşhir, Tanzim ve Mühendislik Projesi” kapsamında ziyarete kapatılan kalede bazı ağaçların sur duvarlarına zarar verdiği gerekçesiyle kesilmesi, Kale Caddesi’nde yürüyüş yapan kimi vatandaşların tepkisine neden oldu.

Konu ile ilgili Kent Haber’e konuşan bir vatandaş, “Ben kalenin önünden geçerken ağaç kesme motorunun sesini duydum ve parmaklıklara gerilen brandadan içeri baktım. Ağacın kesilip kökünün çıkarıldığını gördüm” diye konuştu.

Telefonla ulaştığımız yetkililer ise “Proje kapsamında peyzaj düzenlemesi de var. Kale içerisindeki surlara yakın ve surlara zarar veren ağaçların kaldırılması Anıtlar Kurulu’nun kararları ile onaylanmış durumda. Dolayısıyla sura zarar verenler kaldırılıyor. Bazı ağaçların da budaması yapılıyor. Yani kurul kararının onayıyla yapılıyor. Kalenin dokusuna zarar vermek gibi bir durum yok” dedi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30