23°
Hava Durumu
Hissedilen : 23.7°
Gorus Mesafesi : 9.0 Km
Basinc : 1014 hPa
Ruzgar : 18.3 Km/S - Kuzey
Nem : 73%
canlı izle
DEVE GÜREŞLERİNE İLGİ YOĞUN OLDU
Tarih: 07/01/2018
Kaynak: Kent Haber
DEVE GÜREŞLERİNE İLGİ YOĞUN OLDU
Bodrum Kızılağaç Arenada gerçekleştirilen deve güreşlerini izlemeye yaklaşık 5 bin kişi geldi.

Kış aylarında Ege Bölgesinin geleneksel etkinliklerinden olan deve güreşleri Bodrum’da da izleyenlere heyecan dolu anlar yaşattı. Çevre il ve ilçelerden getirilen 150 devenin sabah saat 10.00’da başlayan güreşleri, akşam saatlerine kadar sürdü. Genç yaşlı, yerli yabancı yaklaşık 5 bin kinin izlediği deve güreşleri zaman zaman adrenalin dolu anların yaşanmasına neden oldu. Kıyasıya rekabet eden develerin güreşi, zaman zaman deve sahiplerinin de tartışmalarına neden oldu.

Güneşli ve güzel bir havada gerçekleştirilen güreşleri izlemeye gelen vatandaşların birçoğu aynı zamanda piknik yaptı. Yakılan mangallarda etler sucuklar pişirilip çaylar demlenirken, deve güreşi tutkunu vatandaşlar aileleriyle birlikte güzel bir gün geçirdiler. Güreşlere, Bodrum’a gelen yabancı turistler de ilgi gösterdi. İlk defa deve güreşi izleyen Ukraynalı turistler o anları cep telefonlarına kayıt etmeyi ihmal etmediler.

Bodrum Belediyesi tarafından ücretsiz olarak düzenlenen ve zaman zaman urgancıların güçlükle ayırdığı develerden kazananların sahiplerine kupaları verildi. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon gazetecilere yaptığı açıklamada "Önemli olan, bizim bu örf ve adetlerimizi bizden sonraki nesillerin de devam ettirmesi. Onun için bugün burada görüyorsunuz 3 yaşından 93 yaşına kadar insan var. Ama bir defa daha şunu gördük ki, sevgi hiçbir engel tanımıyor" dedi.

Birçok hayvansever ise hayvanların döğüştürüldüğü ya da güreştirildiği bu tip etkinliklere karşı çıkarak tepki gösteriyor. Bölgemizde ise oldukça çok sayıda deve güreşi tutkunu bulunuyor.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30